CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

27. 04. 2020

0 komentářů

S&P nakonec rating Itálii nesnížila, italské dluhopisy čekají na ECB

 

Itálie si může oddechnout, agentura S&P podobě jako Moody’s rozhodla ponechat Itálii její investiční rating (BBB). Italské dluhopisy přitom byly v uplynulém týdnu pod tlakem kvůli neschopnosti evropských lídrů eurozóny dohodnout se na společném financování záchranných prací a právě kvůli strachu ze snížení ratingu. Mezi hlavními důvody, proč Itálii nadále věřit, S&P uvedla domácí úspory a nízkou míru soukromého zadlužení. To by však samo o sobě určitě nestačilo ve chvíli, kdy se čeká masivní nárůst veřejného zadlužení – v případě Itálie může jít bez problémů o rychlý nárůst veřejného dluhu o více než 20 % HDP. Hlavní důvod, proč tedy S&P Itálii věří, je jiný – je to důvěra v to, že ECB bude hrát v případě Itálie roli věřitele poslední instance a jednoduše ji v těžkých chvílích na trzích pomůže (i to je v důvodech explicitně zmíněno).

Loading 


Budeme se mít možnost přesvědčit hned tento týden.Na čtvrtečním zasedání ECB bude ústřední otázkou rozšíření aktiv, která ECB může nakupovat i o tzv. “padlé anděly” – dluhopisy, které měly investiční rating BBB před startem pandemie, ale v jejím průběhu o něj přišly. To by výrazně zvýšilo záruky především nejen za Itálii, ale pravděpodobně i za řadu soukromých podniků.

K podobnému kroku se už v uplynulých týdnech odhodlal i americký Fed, jehož zasedání v tomto týdnu bude pravděpodobně spíše formalitou – většina nových nástrojů byla nasazena a Fed v tuto chvíli spíše bude informovat o změnách ve výhledu. To zasedání ECB bude bezesporu zajímavější i proto, že se při absenci společného rozpočtového stimulu na ní upírá větší pozornost. A na poslední tiskové konferenci Christine Lagardeová nepodala zrovna přesvědčivý výkon – její prohlášení se relativně brzy musela opravovat a dovysvětlovat. Na tento čtvrtek se určitě i proto ve Frankfurtu pilně připravují…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *