Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Smlouva je neplatná. Pojišťovna České spořitelny tone v kauze životních pojistek

Pojišťovna České spořitelny má problémy s platností svých smluv. Soud pojišťovně vytkl, jak informovala o nákladech na pojištění. Pojišťovna České spořitelny není první, kdo čelí těmto problémům. Soudy zpochybnily i některé smlouvy České pojišťovny a pojišťovny AXA.

Celkem by se celá kauza mohla týkat téměř dvou milionů klientů.

Městský soudu v Praze označil smlouvu o životním pojištění Flexi Pojišťovny České spořitelny (PČS) za absolutně neplatnou. Hlavním důvodem je způsob (ne)seznámení klienta s poplatky a důsledkům, které z toho vyplývají.

Ve hře jsou miliardy

Podle dostupných informací PČS spravuje přes sedm set tisíc aktivních smluv. Důvody, proč soud označil smlouvu za neplatnou, jsou přitom obecné a souvisí s typovými pojistnými podmínkami, které jsou součástí možná většiny ze zmíněných sedmi set tisíc. Celkově tak může jít o miliardy korun.

Rozhodnutí otevírá argumentační možnosti účastníků obdobných sporů a zároveň poměrně důrazně dává na zvážení napadení smluv o investičním životním pojištění jako takových, včetně tedy vypořádání finančních nároků osob tímto dotčených,“ konstatoval Martin Panuška, advokát klienta, který spor s PČS vyhrál.

Rozsudek se týká jedné konkrétní pojistné smlouvy, a není tak možné ho vztahovat na všechny naše pojistné smlouvy a produkty životního pojištění. Je závazný pouze pro danou věc, nemá obecnou platnost a není možné jej vnímat jako precedentní pro trh životního pojištění,“ reagovala mluvčí PČS Jana Náchodská.

Naše smlouvy Flexi životního pojištění nadále platí a v našem portfoliu nemáme neplatné pojistné smlouvy,“ doplnila. PČS se také brání tím, že ostatní podobné rozsudky dopadly v její prospěch.

Finanční arbitr zatím k jednoznačnému závěru o (ne)platnosti smluv Flexi nedošel. „Rozhodnutí obecných soudů jsou v přímém rozporu. Finanční arbitr teď v několika řízeních právě posuzuje, zda tedy došlo k nepřipojení sazebníku a zda nepřipojení sazebníku v klasické podobě způsobuje absolutní neplatnost pojistné smlouvy,“ uvedla mluvčí arbitra Gabriela Dufková.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.