Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Smíšená data z průmyslu, inflaci zpomalily ceny potravin a další pokles nezaměstnanosti

Makro 10.05.2012 | 12:08 0 Komentářů

Průmyslová výroba se opět vrátila k poklesu, stejně jako inflace, která klesla díky potravinám. Díky sezónním faktorům klesla také nezaměstnanost (komentář J&T Banky).

Průmyslová výroba – březen

Průmyslová výroba v březen meziročně klesla o 0,7 %, což bylo blízko našemu odhadu (-1,5 %), naopak zklamalo to očekávání trhu (+1,5 %). Jde o první pokles po 2 letech růstu, ovšem meziroční srovnání ovlivnily kalendářní efekty (-1pracovní den) a po očištění o tyto vlivy výsledky vyznívají lépe. Sezónně očištěná produkce vzrostla o 0,3 % m/m a ukončila sérii tří poklesu v řadě a meziroční sezónně očištěný růst zrychlil na 2,0%, když předchozí 2 měsíce se držel kolem 0,5%. Ve struktuře data ukazují nebezpečné rozevíraní nůžek mezi obory. Nadále se daří automobilovému průmyslu (+11 % r/r), výrobě strojů (5 %) a potvrzují solidní pro-exportní poptávku. Naopak další klíčové obory domácího průmyslu – zpracování kovů a hutě (-11 %), elektrotechnický průmysl (-15%) – dál rychle ztrácí a ukazují na křehkost situace uvnitř průmyslu. Smíšené vyznění doplňuje i vývoj zakázek, které po dvojciferném růst v lednu a únoru, naopak v březnu překvapivě poklesly o 1%, opět je velký rozdíl mezi obory.

Celkový obrázek je smíšený. Daří se pro-exportním oborům (auta, stroje), ovšem u řady dalších oborů aktivita prudce klesá a podobný směr mají i nové zakázky. Tomu odpovídá i vývoj předstihových ukazatelů, které v případě průmyslu v dubnu prudce poklesly. Po mírném růstu v 1Q (2,2%) domácí průmysl směřuje v 2Q naopak do mírného poklesu a výhled na druhou polovinu roku je také velmi nejistý. Za celý rok by růst průmyslu měl být kolem nuly.

Inflace – duben

Inflace v dunu zpomalila 3,5% z 3,8%, což mírně překvapilo očekávání (J&T: 3,8%; trh: 3,6%). Meziměsíčně cenová hladina stagnovala. Výrazným faktorem se stal pokles cen potravin (-1,5% m/m), které klesly poprvé po 7měsících růstu v řadě a svým příspěvkem tvořily na začátku roku třetinu celkové meziroční inflace. Potravinová inflace by měla v následujících měsících ještě dál zpomalit, alespoň jak naznačují ceny zemědělských výrobců. Zlevnění potravin v dubnu dokázalo kompenzovat další nárůst cen pohonných hmot (1,5% m/m), které se opět dostaly na nová historická maxima. Dále ze sezónních důvodů ještě vzrostly ceny oděvů (+3,8 % m/m), ostatní změny cen byly v dubnu již minimální.

Inflace pravděpodobně březnu dosáhla svého maxima (3,8%) a duben zahájil trend pozvolného zpomalování inflace. V následujících měsících by měly dál zpomalit růst cen potravin, to stejné platí i pohonné hmoty vzhledem k vývoji cen ropy. Do podzimu by se inflace měla držet kolem 3,3% a na konci roku zpomalit i pod 3%, když odezní část efektu zvyšování DPH. Celoroční průměrná inflace by letos měla dosáhnout 3,4%.

Nezaměstnanost – duben

Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla o 5 desetin na 8,4%, což překonalo očekávání (J&T i trh: 8,5%). Z větší části (necelé 4 desetiny) jde pokles vysvětli sezónním faktory a rozjezdem venkovních prací, ovšem část poklesu jde nad sezónnost a ukazuje na překvapivě solidní kondici domácího trhu práce. Druhý měsíc v řadě dramaticky propadly nové registrace na úřadu práce (39,9 tis. vs. průměr 49,3 tis.) a třetí měsíc v řadě roste počet volných pracovních míst (41,7 tis.), který je dokonce nejvyšší za poslední 3 roky. V květnu by nezaměstnanost ze sezónních důvodů měla klesnout o další 3 desetinky, ale dílčí údaje ukazuje, že pokles může být opět i vyšší.

Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna se držela kolem 25,3 CZK/EUR. Výraznější dopad na měnovou politiku ČNB data nepřináší a nadále očekáváme, že úrokové sazby zůstanou beze změny v letošním roce.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T BANKA, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.