CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

23. 06. 2020

0 komentářů

Slabá koruna zahýbala i se zahraničním dluhem ČR

 


 

Hlavní událostí dnešního dne budou nepochybně červnové indexy nákupních manažerů za Německo, Francii a rovněž i celou eurozónu, které ukážou, zda jsou tamní ekonomiky již z nejhoršího venku, respektive jak se daří tamnímu průmyslu a službám po uvolnění restrikcí návrat k normálu. Netřeba asi příliš rozvádět, jak moc je úspěch českého průmyslu závislý na vývoji v největší evropské ekonomice, takže dnešní čísla nám mohou dost napovědět i o aktuální situaci v domácí ekonomice. Nezbývá než dodat, že série PMI odstartuje už v 9:15 daty z Francie.

Z tuzemska tento týden prozatím přišla pouze čísla o zahraničním dluhu, která ukazují, že se v prvních třech měsících roku sice zahraniční zadluženost mírně zvýšila (o 112 mld. korun), nicméně v eurech, ve kterých je většina dluhu denominovaná, o necelých osm miliard poklesla na aktuálních 165 mld. Aktuální korunový nárůst je tedy způsoben kurzovým přepočtem, respektive výrazným oslabením koruny v průběhu března. V přepočtu na HDP už sice dosahuje téměř 80 % HDP, nicméně stále je třeba mít na paměti, jak moc je toto číslo ovlivněné úložkami zahraničních investorů v tuzemských bankách a nikoliv faktickými úvěry, bez kterých by se naše ekonomika neobešla. Z části jde tedy stále o pozůstatek z doby kurzového režimu, který do ČR přilákal rekordní množství kapitálu a který zde stále ještě díky pozitivnímu úrokovému diferenciálu zůstává, byť v prvním kvartále se tento „dluh“ bank vůči zahraničí snížil na téměř 5,5 mld. EUR. Mírně naproti tomu vzrostly závazky firem, které jsou odpovědny za největší část vnějšího dluhu, a sice za 42 %.

Kromě závazků bank poklesly rovněž dluhy veřejného sektoru vůči zahraničí, protože stát v březnu splatil jeden ze stávajících eurobondů. Vnější dluh vládního sektoru na konci března dosahoval 28,4 mld. eur a už na konci týdne budeme mít možnost zjistit, jaké má vláda nebo přesněji Ministerstvo financí záměry ohledně dalšího zadlužování (i v zahraničí). Měla by být totiž zveřejněna aktualizovaná strategie řízení likvidity a dluhu, která sice jen vágně naznačí likviditní situaci státu, avšak především poodkryje jeho potřebu financování na domácím a zahraničním trhu.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *