CZK/€ 25.135 -0,04%

CZK/$ 22.590 -0,41%

CZK/£ 29.816 +0,17%

CZK/CHF 26.758 -0,12%

23. 06. 2020

0 komentářů

Slabá koruna zahýbala i se zahraničním dluhem ČR

 


 

Hlavní událostí dnešního dne budou nepochybně červnové indexy nákupních manažerů za Německo, Francii a rovněž i celou eurozónu, které ukážou, zda jsou tamní ekonomiky již z nejhoršího venku, respektive jak se daří tamnímu průmyslu a službám po uvolnění restrikcí návrat k normálu. Netřeba asi příliš rozvádět, jak moc je úspěch českého průmyslu závislý na vývoji v největší evropské ekonomice, takže dnešní čísla nám mohou dost napovědět i o aktuální situaci v domácí ekonomice. Nezbývá než dodat, že série PMI odstartuje už v 9:15 daty z Francie.

Z tuzemska tento týden prozatím přišla pouze čísla o zahraničním dluhu, která ukazují, že se v prvních třech měsících roku sice zahraniční zadluženost mírně zvýšila (o 112 mld. korun), nicméně v eurech, ve kterých je většina dluhu denominovaná, o necelých osm miliard poklesla na aktuálních 165 mld. Aktuální korunový nárůst je tedy způsoben kurzovým přepočtem, respektive výrazným oslabením koruny v průběhu března. V přepočtu na HDP už sice dosahuje téměř 80 % HDP, nicméně stále je třeba mít na paměti, jak moc je toto číslo ovlivněné úložkami zahraničních investorů v tuzemských bankách a nikoliv faktickými úvěry, bez kterých by se naše ekonomika neobešla. Z části jde tedy stále o pozůstatek z doby kurzového režimu, který do ČR přilákal rekordní množství kapitálu a který zde stále ještě díky pozitivnímu úrokovému diferenciálu zůstává, byť v prvním kvartále se tento „dluh“ bank vůči zahraničí snížil na téměř 5,5 mld. EUR. Mírně naproti tomu vzrostly závazky firem, které jsou odpovědny za největší část vnějšího dluhu, a sice za 42 %.

Kromě závazků bank poklesly rovněž dluhy veřejného sektoru vůči zahraničí, protože stát v březnu splatil jeden ze stávajících eurobondů. Vnější dluh vládního sektoru na konci března dosahoval 28,4 mld. eur a už na konci týdne budeme mít možnost zjistit, jaké má vláda nebo přesněji Ministerstvo financí záměry ohledně dalšího zadlužování (i v zahraničí). Měla by být totiž zveřejněna aktualizovaná strategie řízení likvidity a dluhu, která sice jen vágně naznačí likviditní situaci státu, avšak především poodkryje jeho potřebu financování na domácím a zahraničním trhu.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Výsledkem schizofrenní vládní pozice je rozpočtový kompromis

Ministerstvo financí představilo rozpočet na příští rok se schodkem 230 miliard korun. To není příliš ambiciózní plán, protože k vyrovnanému rozpočtu, který bychom si jistě zasloužili, má hodně daleko. I tak se ve srovnání s posledními lety jedná o jeden z nejnižších schodků. V loňském roce jsme […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2024

Komentář: Stagnace je smrt, Evropa potřebuje tři Marshallovy plány            

Dlouho očekáváný report Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou koordinoval Mario Draghi, je na světě. Jaké jsou hlavní závěry? V 90. letech byla produktivita v západní Evropě zhruba na úrovní USA. Evropu trápí zpomalování růstu již od počátku tohoto století. Po většinu tohoto období bylo zpomalování růstu považováno za […]

Text: Redakce

11. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *