CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

26. 10. 2009

2 komentáře

Sjednocení podmínek distribuce na finančním trhu

 


 

Na základě odborné diskuse Ministerstva financí s Českou národní bankou, profesními asociacemi působícími na finančním trhu a spotřebitelskými sdruženími budou připraveny teze budoucí právní úpravy zastřešující podmínkypro nabízení, zprostředkování a poradenství v oblasti služeb na finančním trhu.

Ministerstvo financí iniciovalo počátkem letošního roku odbornou diskusi o podmínkách distribuce na finančním trhu. „Současná situace, kdy jsou některé sektory finančního trhu z pohledu distribuce poměrně silně regulovány a jinde prakticky žádná regulace není, nepovažuji dlouhodobě za vyhovující,“ říká Klára Hájková, náměstkyně ministra financí zodpovědná za agendu finančního trhu.

Cílem iniciativy Ministerstva financí je sjednotit úpravu distribuce – tedy nabízení, zprostředkování a poradenství – na finančním trhu, posílit transparentnost poskytovaných finančních služeb a ochranu spotřebitele. Jednotná pravidla by měla garantovat, že distribucí se budou zabývat pouze osoby, které splní určité podmínky pro získání povolení. Tyto osoby budou evidované v jednom společném registru, který umožní každému spotřebiteli snadno si ověřit, zda mu služby nabízí oprávněná osoba. Dohled ČNB bude mít lepší přehled o tom, kolik osob se zprostředkováním či poradenstvím zabývá. Jasně by mělo být také vymezeno, kdo odpovídá za jednání konkrétního zprostředkovatele či poradce, včetně odpovědnosti za případnou škodu způsobenou zákazníkovi.

Budoucí sjednocené podmínky distribuce na finančním trhu by měly dále zahrnovat pravidla jednání se zákazníkem, která by zprostředkovatelé a poradci měli dodržovat. Pozornost bude věnována také požadavkům na odbornou kvalifikaci. „Je třeba garantovat, že na finančním trhu působí pouze osoby, které skutečně rozumí tomu, co nabízí, a jsou schopny kvalifikovaně odpovědět na otázky zákazníků,“ vysvětluje Klára Hájková.

Práce na vytvoření nových pravidel pro distribuční služby byly zahájeny letos v březnu, kdy Ministerstvo financí zřídilo Pracovní skupinu k distribuci na finančním trhu, do které přizvalo zástupce České národní banky, profesních asociací působících na finančním trhu a spotřebitelských sdružení. Tato pracovní skupina již navrhla možné řešení v otázce nastavení společných kategorií distributorů na finančním trhu, pravidel odpovědnosti a vedení evidence ve společném registru. Konkrétní doporučení již byla předána ministru financí a jsou k dispozici na webových stránkách rezortu (Distribuce na finančním trhu). Pracovní skupina nyní pokračuje v diskusi nad otázkami jednotných požadavků na odbornou kvalifikaci a nastavení pravidel jednání se zákazníky. Doporučení k těmto oblastem by měla být formulována do konce letošního roku. „Velmi oceňuji konstruktivní přístup našich kolegů v pracovní skupině a snahu najít konsensuální řešení,“ hodnotí první etapu práce Klára Hájková.

REKLAMA

Po ukončení odborné diskuse v rámci pracovní skupiny připraví Ministerstvo financí teze budoucí právní úpravy. Na jejich základě bude v příštím roce připraven konkrétní legislativní návrh, který by měl být dokončen v roce 2011.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Šíma (společnost TANK s.r.o.)

  26 října, 2009

  Myslím, že zavedení označení „nezávislý finanční poradce“ do zákona jako ochranné známky pro ty, kteří provádí finančí poradenství za odměnu sjednanou s klientem by mohlo být ku prospěchu věci, a že by to vyřešilo problém pracovní skupiny na MF, která si s labelingem podle všeho neví rady.
  Viz DOPORUČENÍ PRACOVNÍ SKUPINY K DISTRIBUCI NA FINANČNÍM TRHU oddíl 2.4. Labeling: „Nezavedení systému labelů definovaných zákonem by znamenalo, že každý subjekt bude moci využívat prakticky jakékoli označení. PS upozorńuje zejména na využívání označení „finanční poradce“ i osobami, které finanční poradenství neposkytují.“
  K tomu definice „poskytování finančního poradenství“ jako procesu služby a je vymalováno.

  Odpovědět

 • jarda

  27 října, 2009

  A konečně se zpřehlední podstata problému, a budou konečně rehabilitováni finanční poradci, kteří díky tomu bohužel musí chodit „po kanálech“. A budou po kanálech chodit ty rychlokvašky, které po sobotních seancích začnou intenzívně a negramotně
  obtěžovat své okolí.

  A jsem i pro omezení činnosti těchto, do doby účinnosti zákona, a to nejen na základě trestních stíhání, ale i na základě vymývání mozků a oblbování chimérami o finanční nezávislosti pro všechny.

  Odpovědět