CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

08. 12. 2021

0 komentářů

Situace v českém průmyslu se začíná obracet k lepšímu

 

K pondělním výsledkům obchodu a služeb se včera připojily i čísla za průmysl, zahraniční obchod a stavebnictví, která dopadla – s ohledem na situaci – ještě poměrně solidně. Průmysl se stále musí vypořádávat s vysokými cenami vstupů vč. energií, nedostatkem pracovníků a v případě zejména automobilového průmyslu i pokračujícím nedostatkem některých importovaných komponent. I v takto komplikovaných podmínkách se průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně zvýšila o necelé procento. A vyšší byla tentokrát i produkce automobilového průmyslu, který jinak stále ještě strádá nedostatkem čipů. Zejména proto je i meziroční číslo, které je obvykle tím hlavním sledovaným, tak na první pohled mizerné (-5,1 % po sezónním očištění).

Loading 

Útlum automobilové výroby byl patrný už od dubna a vedl až k poklesu meziroční produkce tohoto nejvýznamnějšího tuzemského odvětví o více než třetinu. Za dobu, kdy byl útlum ve výrobě aut zatím nejvýraznější – tedy od července do října – se v meziročním srovnání vyrobilo o téměř 200 vozů méně než loni. Možná by bylo přesnější říct, že bylo finalizováno, protože část aut stála nedokončená na parkovacích plochách. Podle zpráv přicházejících ze sektoru to ovšem vypadá, že to nejhorší má automobilový průmysl nejspíš už za sebou. Sice ještě ani v listopadu nejel na 100 %, avšak jeho výkon by měl být podstatně lepší než ve zmíněných čtyřech měsících. Ostatně výsledky za poslední měsíc bychom se měli dozvědět ještě před Vánocemi.

Zatímco se automobilový průmysl vzpamatovává z čipového hladomoru, většině dalších průmyslových oborů se dařilo i v říjnu. Kontrast, který je vidět na celkových výsledcích – tedy automobilový průmysl vs. ostatní – je patrný i u nových zakázek. Zatímco u aut je vidět propad zakázek o pětinu, ostatní sledované obory jsou meziročně stále v plusu. Některé (jako například chemický, papírenský, farmaceutický průmysl nebo výroba kovů) dokonce vykazují dvouciferný nárůst poptávky. Nové zakázky spolu s listopadovými průzkumy sentimentu tedy naznačují, že se celková situace v odvětví mění k lepšímu. Zbývá už jen zajistit si subdodávky a vyrovnat se s rekordními cenami téměř čehokoliv.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *