CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

25. 03. 2021

0 komentářů

Silný růst na křehkých základech

 

Zasedání americké centrální banky minulý týden naznačilo, že můžeme očekávat nejvyšší růst americké ekonomiky od 80. let. Je to zdravé oživování, nebo jsou zveřejňovaná data růstu HDP, tvorba pracovních míst a vyhlídky na ekonomický růst zkreslené masivními podporami centrálních bank a vlád? Co se stane malým a středním podnikům po uplynutí stimulů a vládní ochrany před splácením dluhů?

Loading 

Opatrné zvyšování sazeb

Investoři se na zasedání zaměřili na ekonomickou prognózu a politiku banky ovlivněnou březnovými (a do jisté míry i prosincovými) fiskálními stimuly. Pobídky jsou podpořeny měsíčními nákupy státních dluhopisů a hypotečními zástavními listy v hodnotě nejméně 120 miliard dolarů a to dokud podle Powella nedojde k úplnému oživení.

„Budeme nadále poskytovat ekonomice podporu, dokud to bude nutné,“ uvedl předseda Fedu Jerome Powell na středeční tiskové konferenci.

Překvapením pro investory byly vyhlídky členů Fedu, jejichž ekonomické projekce nezahrnovaly zvýšení základní úrokové sazby do roku 2023. Trhy očekávaly zvýšení o 0,25 % do roku 2023, ale Fed mírně zklamal hlasováním představitelů. Pouze sedm z osmnácti politiků na středečním setkání předpokládá zvýšení sazeb v roce 2022 nebo 2023, oproti pěti v prosinci. Míra inflace se posunula o něco vyš, zatímco skutečné výnosy klesly.

REKLAMA

Nejsilnější růst ekonomiky za posledních 38 let

Americká ekonomika se dál zotavuje z dopadů pandemie koronaviru, zatímco úředníci zdůrazňují zlepšené vyhlídky ekonomického růstu. Fed očekává, že hrubý domácí produkt USA v roce 2021 vzroste o 6,5 % (od čtvrtého čtvrtletí minulého roku do stejného období tohoto roku), což je nejrychleji tempo od roku 1983 a výrazně vyšší tempo oproti prosincové prognóze 4,2% růstu.

Po výrazném poklesu inflace pod nastavený cíl 2 % se tvůrci politiky v minulém roce rozhodli ukončit svou dlouhodobou strategii preventivního zvyšování úrokových sazeb s cílem zabránit vyšší inflaci. Namísto toho Fed usiluje o „inflaci po určitou dobu mírně nad 2 %“, aby kompenzoval minulý deficit předtím, než zváží zvýšení sazeb. Proto jsou vyhlídky inflace na rok 2021 na 2,4 % a v následujících letech se předpokládá návrat k 2 %.

Vznikající hrozby

REKLAMA

Od začátku pandemie je v Americe velký počet nezaměstnaných, momentálně v americké ekonomice chybí asi deset milionů pracovních míst. Malé podniky jsou motorem ekonomiky, který představuje více než 50 % všech pracovních míst.

Joe Biden přebral štafetu po Donaldu Trumpovi a pokračuje v masivní podpoře prostřednictvím vládních programů pomoci a úlev pro věřitele, aby ochránil malé a střední podniky před problémy spojenými se splácením dluhů a potenciálním zánikem. Mnoho malých firem se transformovalo na zombie společnosti (příjem nepokrývá náklady na úroky z dluhů), které udržoval při životě program na ochranu proti splácení dluhů (PPP) a další stimulační programy. Tyto podniky snížily náklady a mzdy, pronajímatelé a věřitelé jim umožnili flexibilitu při platbách nájemného nebo při správě dluhů.

Bude zajímavé sledovat chování společností po vypršení vládních programů pomoci (to se stane pravděpodobně na konci tohoto roku vzhledem k novému stimulačnímu balíčku) v transformovaném světě závislém na fiskálních balících.

Při zohlednění výrazného znehodnocování amerického dolaru i díky připuštění růstu inflace nad 2 % se dá očekávat konzistentní oslabování měny a propad importu.V následujících letech bude zajímavé sledovat počínání největší ekonomiky světa.

Lukáš Baloga, ProfitLevel

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *