CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

18. 07. 2022

0 komentářů

Shrnutí dění na trzích: Inflační tlaky jsou extrémní a dále rostou

 

Minulou středu byla zveřejněna data o inflaci za červen v USA a Česku. V obou případech byl růst spotřebitelských cen vyšší, než očekával konsenzus ekonomů. 

Inflace v USA byla v červnu nejvyšší za více než čtyři dekády. V meziročním srovnání poskočila z květnových 8,6 % na 9,1 %, přičemž konsenzus očekával 8,8 %. V meziměsíčním srovnání inflace poskočila z květnových 1,0 % na 1,3 %, přičemž konsenzus očekával 1,1 %. Pokud jde o inflaci v české ekonomice, ta je ještě podstatně vyšší než v USA. V meziročním srovnání se zvýšila z květnových 16,0 % na 17,2 %, přičemž konsenzus očekával 17,1 %. V meziměsíčním srovnání sice inflace mírně zpomalila z květnových 1,8 % na 1,6 %, přičemž konsenzus očekával 1,5 %, nicméně i tak je stále meziměsíční dynamika spotřebitelských cen skutečně extrémní. Přitom k nárůstu inflace v červnu došlo napříč celým spotřebitelským košem, když nejvyšší dynamiky dosáhly ceny potravin a energií. Červenec přitom přinese další a pravděpodobně skokový nárůst českých spotřebitelských cen a to kvůli dalšímu výraznému zdražení energií (elektřina, plyn a teplo). Podle odhadů některých ekonomů by se mohla dostat na 20 % a poblíž této úrovně pravděpodobně setrvá až do konce letošního roku.

Na měnových trzích byl klíčovou událostí minulého týdne oslabení eura vůči dolaru až na paritu 1:1. Klíčovými důvody oslabujícího eura jsou více jestřábí Fed oproti ECB a složitější situace ekonomiky eurozóny, primárně kvůli dramatickému nárůstu cen energií.

Co se týče vývoje na akciových trzích, vývoj nebyl v minulém týdnu příliš pozitivní, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 1,6 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů napříč jednotlivými regiony patřily právě stále silně rostoucí inflační dynamika, stále se zhoršující výhled světové ekonomiky a růst základních úrokových sazeb většiny centrálních bank v čele s amerických Fedem. Růst úrokových sazeb přitom samozřejmě znamená růst nákladů kapitálu pro burzovně obchodované korporace a zároveň negativní tlak na jejich ziskovost a cash flow.

Na dluhopisových trzích jsme v minulém týdnu nebyli svědky větších pohybů, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond nepatrně posílil o 0,1 %. Nedařilo se nicméně korporátním dluhopisům neinvestičního spekulativního stupně (high-yield), jejichž globální index odepsal 0,9 %, což reflektovalo stále silně zvýšenou rizikovou averzi na globálních finančních trzích a výše zmíněné akciové poklesy.

V minulém týdnu se příliš nedařilo ani komoditám. Globální komoditní index S&P GSCI odepsal 3,9 % a cena severomořské ropy Brent poklesla o 5,5 % na 101 dolarů za barel.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a. s.

REKLAMA

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Dobré zprávy z ekonomiky… prozatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika i ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla. Nenaplnila se chmurná očekávání finančních trhů ani centrální banky, která už počítala s recesí. Růst HDP dosáhl oproti prvnímu čtvrtletí 0,2 %, což je sice 4x pomalejší tempo než na začátku roku, třetinové ve […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.