CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

18. 07. 2022

0 komentářů

Shrnutí dění na trzích: Inflační tlaky jsou extrémní a dále rostou

 

Minulou středu byla zveřejněna data o inflaci za červen v USA a Česku. V obou případech byl růst spotřebitelských cen vyšší, než očekával konsenzus ekonomů.

Loading



 

Inflace v USA byla v červnu nejvyšší za více než čtyři dekády. V meziročním srovnání poskočila z květnových 8,6 % na 9,1 %, přičemž konsenzus očekával 8,8 %. V meziměsíčním srovnání inflace poskočila z květnových 1,0 % na 1,3 %, přičemž konsenzus očekával 1,1 %. Pokud jde o inflaci v české ekonomice, ta je ještě podstatně vyšší než v USA. V meziročním srovnání se zvýšila z květnových 16,0 % na 17,2 %, přičemž konsenzus očekával 17,1 %. V meziměsíčním srovnání sice inflace mírně zpomalila z květnových 1,8 % na 1,6 %, přičemž konsenzus očekával 1,5 %, nicméně i tak je stále meziměsíční dynamika spotřebitelských cen skutečně extrémní. Přitom k nárůstu inflace v červnu došlo napříč celým spotřebitelským košem, když nejvyšší dynamiky dosáhly ceny potravin a energií. Červenec přitom přinese další a pravděpodobně skokový nárůst českých spotřebitelských cen a to kvůli dalšímu výraznému zdražení energií (elektřina, plyn a teplo). Podle odhadů některých ekonomů by se mohla dostat na 20 % a poblíž této úrovně pravděpodobně setrvá až do konce letošního roku.

Na měnových trzích byl klíčovou událostí minulého týdne oslabení eura vůči dolaru až na paritu 1:1. Klíčovými důvody oslabujícího eura jsou více jestřábí Fed oproti ECB a složitější situace ekonomiky eurozóny, primárně kvůli dramatickému nárůstu cen energií.

Co se týče vývoje na akciových trzích, vývoj nebyl v minulém týdnu příliš pozitivní, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 1,6 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů napříč jednotlivými regiony patřily právě stále silně rostoucí inflační dynamika, stále se zhoršující výhled světové ekonomiky a růst základních úrokových sazeb většiny centrálních bank v čele s amerických Fedem. Růst úrokových sazeb přitom samozřejmě znamená růst nákladů kapitálu pro burzovně obchodované korporace a zároveň negativní tlak na jejich ziskovost a cash flow.

Na dluhopisových trzích jsme v minulém týdnu nebyli svědky větších pohybů, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond nepatrně posílil o 0,1 %. Nedařilo se nicméně korporátním dluhopisům neinvestičního spekulativního stupně (high-yield), jejichž globální index odepsal 0,9 %, což reflektovalo stále silně zvýšenou rizikovou averzi na globálních finančních trzích a výše zmíněné akciové poklesy.

V minulém týdnu se příliš nedařilo ani komoditám. Globální komoditní index S&P GSCI odepsal 3,9 % a cena severomořské ropy Brent poklesla o 5,5 % na 101 dolarů za barel.

REKLAMA

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a. s.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *