Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Šéfka ECB správně varuje před přílišným optimismem spojovaným s vakcínou

Vývoj ekonomiky 12.11.2020 | 13:28 0 Komentářů

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová včera včera tlumila naděje spojované s vakcínou a její slova nelze než podepsat. „Ačkoli nejnovější zprávy ohledně vakcíny vypadají povzbudivě, stále můžeme čelit opakujícím se cyklům zrychlování šíření viru a zpřísňování restriktivních opatření, dokud nedosáhneme všeobecné imunity…, … hospodářské oživení tak nemusí být lineární, ale spíše nestabilní, přerušované a závislé na tempu distribuce vakcíny,“ uvedla Lagardeová.

I naše naděje směrem k roku 2021 jsou samozřejmě spojované s vakcínou a poslední zprávy o vysoké účinnosti vakcíny společností Pfizer a BioNTech jsou pro trhy obecně dobrou novinou. Bez úspěšného nasazení vakcíny si těžko v roce 2021 představit jakékoliv výraznější oživení v “kontaktních” odvětvích služeb jako jsou pohostinství, hoteliérství, obchod a další… Světová ekonomika bez zahrnutí Číny pravděpodobně na konci tohoto roku zůstane hluboko pod předkrizovými úrovněmi produkce – podle našich odhadů o 4-6 %. Pokud vakcína bude v průběhu roku úspěšně nasazena, mělo by se oživení ekonomiky “prohloubit” právě i do těchto virem nejvíce postižených odvětví. A to by mělo být znát nejen v ekonomice, ale i na trzích. Do této chvíle za zisky akciových trhů stála úzká skupina technologických titulů. Zatímco pětice technologických gigantů Facebook, Apple, Google, Microsoft a Amazon vzrostla od začátku roku skoro o 40 %, zbytek indexu S&P500 je stále v záporu. Finální řešení pandemie by mělo poslat vzhůru právě “ten zbytek” v čele s nejcykličtějšími sektory.

Otázkou je, jak rychle to uvidíme? A před tím Christine Lagardeová správně varuje. I pokud by šlo nyní vše jak má a vakcína začala být postupně nasazována od druhého kvartálu příštího roku, bude celý proces proočkování nějakou dobu trvat. Mohou existovat i velké rozdíly v kvalitě očkovacích strategií napříč Evropou a tím pádem i v rychlosti nabývání “kolektivní” imunity. V nejlepším případě tak budeme dosažení vítězství nad “virem” moci slavit až ke konci roku 2021…, do té doby bude pro sektor služeb stále těžké postavit se naplno na vlastní nohy.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.