Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Šéf ECB zrušil výlet do Jackson Hole

InvesticeMakro 29.08.2012 | 10:31 0 Komentářů

Šéf ECB Mario Draghi se rozmyslel a nikam nepojede. Zrušil cestu na tradiční setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, pravděpodobně kvůli silnému pracovnímu vytížení před zasedáním ECB na začátku září. Na něm má centrální banka představit konkrétní koncept pomoci velkým periferiím jako je Španělsko a Itálie (komentář ČSOB).

Vše je ale pravděpodobně stále ve fázi tvůrčího kvasu a mezi jednotlivými centrálními bankéři mohou existovat rozpory. V Jackson Hole by si tak šéf ECB, který má zastávat převažující stanovisko, musel pořád dávat pozor na pusu.

Místo něj se ale setkání zúčastní německý zástupce v ECB Jens Weidmann, známý odpůrce jakékoliv pomoci periferiím z kapes centrální banky. Ten má v celé věci jasno a asi si nepotřebuje s kolegy z Frankfurtu do příštího týdne nic vysvětlovat. Jak ale ukázalo minulé zasedání, začíná být zástupce německé Bundesbanky v ECB nepříjemně izolovaný.

Akutní potřebu dalšího posunu v krizovém managementu v eurozóně včera podtrhla čísla ze Španělska. V červenci ze španělských bank odteklo přes 70 mld. eur vkladů (4,7 %). Jedná se o historicky největší měsíční odliv a od začátku roku již vklady ve španělských bankách zhubly o 12 %. Takto rychlé odlivy vkladů ještě zhoršují dostupnost peněz v periferních ekonomikách a staví do složité situace řadu jinak zdravých podniků.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.