Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Sazby ČNB zůstávají beze změny, jejich první zvýšení čekáme v listopadu

Vývoj ekonomiky 04.02.2021 | 14:39 0 Komentářů

Centrální banka ponechala na dnešním měnově politickém zasedání dvoutýdenní repo sazbu na 0,25 %. Beze změny zůstala také diskontní a lombardní sazba.

Česká národní banka i nadále vyčkává na uklidnění situace a úrokové sazby podle nás zůstanou na současné nízké úrovni po velkou část letošního roku. Nejistota ohledně dalšího vývoje koronavirové pandemie je totiž stále vysoká. Vakcína proti nemoci covid-19 je sice na světě, její reálné dopady na fungování ekonomiky však ještě vyžadují nějaký ten čas. Předčasné zvýšení úrokových sazeb by mohlo navíc ohrozit již tak zkoušenou finanční stabilitu.

Expanzivní působení fiskální politiky v tomto roce se sice zřejmě odrazí ve vyšších poptávkových tlacích, ty by však měly být více než vyváženy silnějším kurzem koruny. Její současnou hodnotu očekávala centrální banka až na přelomu letošního a příštího roku. K silnějším úrovním domácí měně v závěru loňského roku pomohly jednak pozitivní zprávy o blížícím se počátku očkování, ale také samotná ČNB, která ve své poslední prognóze ukázala trojí nárůst úrokových sazeb v letošním roce.

Ve výsledku tak může být výhled inflace v nové prognóze centrální banky mírně nižší, k čemuž přispěje i pomalejší růst spotřebitelských cen na konci loňského roku. Jejich další vývoj je nicméně spojen s neobvykle vysokou mírou nejistoty. S ohledem na přetrvávající uzávěru ekonomiky je totiž otázkou, kdy prodejci zvyklí měnit své ceny pravidelně na začátku roku k tomuto přistoupí, případně v jakém směru nakonec ceny přizpůsobí.

První zvýšení základní repo sazby o 25 bazických bodů čekáme na listopadovém zasedání bankovní rady. Druhá polovina letošního roku by už měla nabídnout hmatatelné výsledky zlepšující se ekonomické situace. Vyřešeny by měly být i nejistoty spojené s vývojem pandemie a spotřebitelských cen a listopadová prognóza ČNB tak pro bankovní radu bude představovat jistější ukotvení jejich očekávání ohledně dalšího vývoje ekonomiky.

Důležitý je rovněž fakt, že centrální bankéři pravděpodobně zvýší úrokové sazby až ve chvíli, kdy si budou jisti, že v tomto mohou pokračovat také v průběhu následujících zasedání. To je i důvod, proč listopadové zvýšení sazeb zřejmě odstartuje proces postupné normalizace měnové politiky, který by měl vést k vyšším sazbám i v příštím roce.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.