CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

17. 12. 2008

0 komentářů

Saxo Bank: V roce 2009 si ekonomika sáhne na nové dno

 


 

„Předpovídáme, že rok 2009 bude bodem obratu, protože situace se již dále zhoršit nemůže. A to je pozitivní jev,” říká hlavní stratég banky, David Karsbøl.

Předpovědi specialisty na online obchodování a investice jsou sestaveny jako součást Výhledu banky pro rok 2009. Jako každý rok banka zpracovala předpovědi událostí na globálních trzích, které často přicházejí nepředvídatelně, doslova jako blesk z čistého nebe. Rok 2009 poskytuje bezútěšný pohled. Události, které lze jen stěží předvídat, mají velký dopad, vyskytují se ojediněle a jsou mimo rámec normálních očekávání.

Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2009:

1)    Dojde k velkým sociálním nepokojům v Iránu, protože vláda nebude schopna zajistit dodávky základních potřeb kvůli nižším cenám ropy.

2)    Ropa se bude obchodovat za 25 USD, protože se zpomalí poptávka kvůli nejhoršímu globálnímu ekonomickému z pomalení od velké krize.

REKLAMA

3)    Index S&P se v roce 2009 dostane na 500 kvůli klesajícím příjmům, mizící hodnotě nemovitostí a rostoucím nákladům na financov ání v podnikovém sektoru.

4)    EU pravděpodobně přijme opatření proti nadměrným schodkům státních rozpočtů v některých členských státech a Itálie může uskutečnit předchozí hrozby a opustit úplně mechanismus ERM .

5)    Měnový pár AUD/JPY poklesne na 40. Pokles na trzích komodit ovlivní australskou ekonomiku.

6)    Měnový pár EUR/USD poklesne na 0,95, a pak se dostane na 1,30, protože rozvahy evropských bank budou pod velkým tlakem kvůli angažovanosti na ochabujících východoevropských trzích a ekonomickým napětím uvnitř Evropy.

REKLAMA

7)    Růst čínského HDP poklesne na nulu. Vývozem poháněná odvětví čínské ekonomiky budou značně poškozena volným pádem ekonomické aktivity globálního obchodu, a to zejména v USA.

8)    Kdo přišel první, bude první venku. Některé východoevropské měny, jejichž kurz je nav ázán nebo částečně navázán k EURu, budou pod rostoucím tlakem kvůli odtokům kapitálu v roce 2009.

9)    Index Reuters/Jefferies CRB poklesne na 30 % na hodnotu 150. Komoditní bublina praská, výstřelky spekulantů jsou tak velké, že zkreslily statistiky poptávky a nabídky.

10)  V roce 2009 dojde k stabilizaci prvních asijských měn k CNY. Asijské ekonomiky se budou ve zvýšené míře zaměřovat na Čínu, aby nalezly nové obchodní partnery a snížily své zaměření na USA, jak tomu bylo doposud.

REKLAMA

David Karsbøl, hlavní stratég Saxo Bank, uvádí:

„Vůbec není přehnané nazývat dnešní situaci nejhorší ekonomickou krizí. Bohužel se téměř splnily všechny naše předpovědi z minulého roku. To, co bývalo přehnané, se nyní zdá být normální,“ uvádí Karsbøl.

„V roce, kdy docházelo k větším fluktuacím trhů a ekonomik než kdykoliv předtím, se nic nezdá neobyčejné nebo nemožné. Předpokládáme, že rok 2009 bude ve stejné míře nepředvídatelný, a proto jsme učinili deset šokujících předpovědí, které se ve velké míře zaměřují na to, co by se mohlo stát globálním indexům a měnám. Rok 2009 se stane bodem obratu, protože se situace již dál zhoršit nemůže. A to je pozitivn í jev ,“ uvádí Karsbøl.

„V roce 2008 index S&P 500 poklesl o více než 25 % oproti svému maximu 1182 z roku 2007, světové ceny ropy se přiblížily předpovídanému maximu 175 USD a ekonomický růst ve Velké Británii se stal negativním. Zůstává otázkou, které naše předpovědi pro rok 2009 se splní, ale soudě podle předchozích let se některé z nich určitě splní," dodává.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.