CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Text: Luboš Svačina

26. 05. 2008

20 komentářů

Radim Dohnal: Cenu ropy do konce roku očekáváme na 175 dolarech

 


 

Představení SAXO Bank

Mohl byste v krátkosti představit vaší banku?

Saxo Bank je specializovanou investiční bankou zaměřenou na online obchodování s aktivy. Zejména s měnami, komoditami, akciemi a od toho odvozenými deriváty – futures, CFD (Contract for Difference – akciové deriváty), forwardy a opce. Přičemž obchody probíhají pomocí internetu nebo telefonu. Důvodem tohoto obchodního modelu je zejména efektivita a průkaznost jednání s klientem a nepopírám, že je to také mnohem levnější. Nicméně vždy má klient zajištěnou vysokou úroveň servisu.

Jaký je tedy váš obchodní model? Oslovujete sami své stávající klienty s doporučeními?

Důležitým bodem je to, že veškeré obchody probíhají na platformě Saxo Trader. Klient tedy nemusí volat do banky v určitých obchodních hodinách, k platformě má přístup non-stop a zde také najde množství doporučení. Další jednání s klienty probíhá podle jejich přání a potřeb, a to jak po telefonu, tak po emailu nebo chatu. Pravdou je, že u klientů, kteří disponují na účtu řádově statisíci eur, je servis o něco více osobní. Na druhou stranu musím ale říci, že každý z našich klientů má právo nás kdykoliv kontaktovat a zeptat se na náš názor.

Jak vyhledáváte nebo oslovujete nové klienty?

Naše cesta je v tomto směru unikátní. Neděláme direct call ani direct marketing. Snažíme se zkrátka dostat do povědomí  potenciálních klientů. Oni pak sami zavítají na naše webové stránky, kde se zaregistrují a my se jim zpětně ozveme. Popíšeme jim naše služby a  pak už to jde samo. Nejvíce klientů se o nás dozvědělo na základě doporučení od stávajícího klienta.

REKLAMA

Jaká je vaše poplatková strategie?

Záleží u jakého aktiva. Naší politikou je nabízet konkureční ceny a současně být transparentní a nic neskrývat. Navíc neúčtujeme poplatky za neaktivitu. Klienti tedy neplatí nic za příchozí a odchozí platby na účet, neplatí za otevření, zrušení ani vedení účtu. Co se týče samotného obchodování, tak neplatí nic za přístup na naší internetovou platformu, ani za podání nebo změnu pokynu – pokud nebyl realizován.

U FX spotů, FX forwardů a CFD klient platí na základě spreadu, tzn. rozdílu nákupu a prodeje. U ostatních obchodů – akcií, dluhopisů jsou poplatky stanoveny procentem, resp. setinou procenta. U futures je to poplatek v řádech jednotek dolarů za futures kontrakty (například 3 dolary za 1 kontrakt).

Jak dlouho působíte v České republice?

Velmi aktivně jsme v ČR přibližně ¾ roku. V podstatě od té doby co vznikl speciální tým pro střední a východní Evropu, ale jinak první klienty z Čech jsme měli již někdy kolem roku 2000.

Jinak Česká republika je pro nás zemí s velkým potenciálem. Takže tu fungujeme na stejném modelu jako v Německu nebo například ve Francii. To znamená obchody fungují přes internet a v případě potřeby připravíme schůzky s našimi klienty v místě jejich působnosti, abychom jim dokázali poradit jak v technických záležitostech, tak v aktuálních tržních otázkách.

Klienti

Jaký je váš cílový klient?

Člověk, který ví, co dělá, který není nováčkem na trzích, který chce obchodovat trochu aktivněji a na náš účet si uloží přibližně 100 000 dolarů či ekvivalent v jakékoliv volně směnitelné měně včetně české a slovenské koruny nebo dokonce turecké liry. Našimi klienty jsou obecně investoři s očekáváním vyšších výnosů, a tak jsou připaveni na vyšší riziko.

Jak velký podíl vašich klientů tvoří fyzické osoby, kolik máte institucionálních klientů?

REKLAMA

Počtem jsou to zatím určitě především fyzické a právnické osoby, ale ještě v tomto roce chceme institucionální business v České republice pořádně rozjet. Několik partnerů z tohoto segmentu již máme, ale samozřejmě jich chceme mít více a oslovit významné instituce.

Jak funguje registrace nového klienta?

Klient podepíše smlouvu a následně ji pošle k nám elektronicky. My je zkontrolujeme, smlouvu potvrdíme a otevřeme obchodní účet. Klient pošle peníze a může začít obchodovat. Papírové vyhotovení může poslat až po několika týdnech.

A jaký je minimální vklad?

10 000 amerických dolarů nebo ekvivalent v jakékoliv měně.

Konkurence

Koho vnímáte jako svou největší konkurenci?

Je těžké definovat naše konkurenty. Pokud se na vaši otázku podívám z pohledu toho, co různé společnosti celosvětově nabízí, tak je těch konkurentů tisíce. Každá pomalu „garážová firma“ nabízí FX a komodity. Nicméně co se týče našeho obchodního modelu, tak málo která firma to dělá podobně jako my a téměř žádná nemá bankovní licenci.

Málokterá firma nabízí tak široké spektrum investičních nástrojů, navíc jsme cenově atraktivní a rozdíl je i v platformě. Málokterá firma disponuje tak efektivním a dobře fungujícím softwarem jako naše banka. Anebo pokud takovou technologii má, tak je v tom nějaký háček. Buď se za používání platformy platí určitý paušál, anebo je méně stabilní.

Vaše internetová platforma je vaším produktem, na které fungujete pouze vy?

Přesně tak. Jen pro představu, jak takový model funguje. Máme více než 200 IT odborníků v Sankt Peterburgu a dalších více než 100 v Kodani. Tuto platformu navíc používá našich 110 White Label Partners po celém světě, kteří si ji mohou upravit podle svých potřeb a vlastního obchodního modelu. Za touto platformou stojí 15 let práce mnoha týmů programátorů.

Nicméně zpět ke konkurenčním společnostem.

REKLAMA

Bezesporu největším konkurentem je pro nás společnost CMC Markets a FXCM.

A v České republice?

V Čechách naším největším konkurentem je bezpochyby X-Trade Brokers. A to především co do počtu klientů. Nicméně oproti XTB se domnívám, že máme určitý náskok v technologii a likviditě. Pokud klient vidí online kotaci a klikne na ni, má garanci provedení obchodu. Tak to funguje u nás.

Vaše aplikace funguje po instalaci nebo je to kompletně online?

Právě v těchto dnech spouštíme nový webovský přístup ke všem 160 instrumentům FX spot a 5500 akciových titulů obchodovatelných prostřednictvím CFD pomocí webového prohlížeče. Pokud chcete přístup k veškerým instrumentům, tedy  navíc desítky měnových párů obchodovatelných pomocí FX forward a měnových opcí, přístup na 16 futures burz a 23 akciových trhů, pak si můžete stáhnout aplikaci Saxo Trader, která každoročně vyhrává mnoho světových ocenění.

Odhad příštího vývoje a investiční doporučení

Na závěr mi to nedá nezeptat se na vaše odhady. Co byste doporučil k obchodování?

Předně musím říci, že to nejsou moje odhady, ale odhady celého týmu Saxo Bank.

Očekáváme cenu ropy do konce roku na 175 dolarech za barel. Myslíme si, že dolar již přestal oslabovat. Nyní pravděpodobně začne oslabovat euro, takže se nám hranice 1,45 USD/EUR na konci roku nejeví nijak nereálně. Říkali jsme již dříve, že japonský jen vůči dolaru půjde pod úroveň 100. On už tam tedy byl, ale naše odhady stále platí. Dále si myslíme, že emerging markets jsou obecně předražené, že Čína zažije po olympijských hrách pořádný propad. Naopak očekáváme rostoucí zájem o Afriku (akcie afrických společností jsou v hojné míře kotovány jako ADR na londýnské burze).

Naopak nevěříme například aerolinkám a bankám. Bankám ne z toho důvodu, že bychom očekávali nějaký další výrazný propad, ale spíše z toho důvodu, že banky musely utlumit některé své aktivity, prodat své dceřinky, navýšit kapitál. Než se dostanou zpátky na úroveň původních zisků a než si získají zpět důvěru investorů bude to v některých případech trvat i několik let. Aerolinky mají nízké marže, silnou konkurenci a veškeré náklady rostou.

Jakým způsobem se dotkla hypoteční krize vaší banky?

Vůbec nijak. My podobné obchody, ve kterých se banky svezly v rámci hypoteční krize, neděláme. Jinak co se týče dopadu zmíněné krize na náš obchod, tak pro nás a naše klienty je to spíše příležitost k dalším ziskům. Hypoteční krize způsobila vysokou volatilitu u zlata, ropy, akcií, pád dolaru proti euru a japonském jenu, oslabení turecké liry, islandské koruny… Z našeho pohledu jsme za hypoteční krizi v podstatě rádi. Čím vyšší volatilita, tím více obchodů. O čemž svědčí i naše výborné výsledky za první čtvrtletí. U nás se totiž dá spekulovat na pokles ceny téměř čehokoliv.

Co to znamená ve vašem podání "výborné výsledky"?

Výsledky separátně za ČR bohužel nemůžeme zveřejnit. Můžeme naznačit, že v segmentu měnových obchodů máme vyšší výnosy než naši nejvýznamnější lokální konkurenti. Za banku celosvětově zisk za rok 2007 vylétl o 78 % na 49 milionů eur před zdaněním ve srovnání s 27,5 miliony v roce 2006.

Plánujete otevření filiálky v ČR?

Není to naším cílem pro tento ani příští rok. Aktuálně máme po světě celkem 8 pracovišť a budeme otvírat novou pobočku na Blízkém východě a v Austrálii. Ale vůbec není vyloučeno, že se rozkročíme dál do světa. Zatím je to však spíše ve fázi diskuzí než vážných úvah. Uvidíme. Českou republiku ovšem navštěvujeme poměrně pravidelně, jednak pro návštěvy klientů, jednak pro vzdělávací semináře zaměřené na komunitu zkušenějších traderů.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 20 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  26 května, 2008

  Na ropě je velká bublina, a to jak z pohledu ceny v USD, tak EUR, takže při stávajícím nebo při poklesu kursu EUR/USD (=stagnace nebo posílení USD) takový kurs rozhodně neočekávám.

  Odpovědět

 • obchodnik

  26 května, 2008

  bublina? takze jako za to muzou spekulatni a fx? no stoji za to si projit nejake reporty a zrovna ted jsou i na „vine“ hodne fundamenty. predevsim poptavka a nabidka. zajimavave je i pohled na futures rekneme 2016 a dale.
  trochu zavadejici je porad uvadet ropu vztazenou na kolisavy dolar. pak to vypada ze porad ropa roste, ale kdyz clovek prepocita kury a inflaci, dostane se k jinym cislum

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  \“takze jako za to muzou spekulatni a fx?\“
  No já jsem nic takového přece nenapsal.
  Já se dívám na trh z pohledu zhodnocení trhu versus volatilita trhu (=momentum trhu). Pokud provedu analýzu na roční periodě, tak tento poměr je 3 a více, což znamená, že trh je v extrému. Navíc z tohoto pohledu je trh přepálený i v EUR, takže to není dáno pouze kursem EURUSD.
  Já netvrdím, že za to nemůžou fundamenty, ano mohou, pouze jsem napsal, to co jsem napsal. Konstatoval jsem pouze skutečnost, nic více.
  Z hlediska energií to není pouze ropa, která šla prudce up, stačí se podívat na elekřinu, uhlí, …

  Odpovědět

 • obchodnik

  26 května, 2008

  ok ok. no ja si pod pojmem bublina predstavuju neco jineho. v tomto pripade navrat nekam na 40-50 coz si fakt nemyslim ze se stane. takze proto sem se jen ohradil vuci slovu bublina

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  Ani já neočekávám, že by proběhla korekce na 40-50 USD, spíše odhaduji tak 90-100 USD. Samozřejmě, že extrémy, které nastávají se liší trh od trhu. Např. u Hang Seng China Enterprices v 10-11/2007 byl poměr ročního zhodnocení a volatility 5,5, na 5-ti leté periodě 4,8-4,9. U egyptských akcií (index MSCI Egypt (USD)) byla tato čísla v minulosti ještě vyšší.
  Pokud se vrátím k ropě, tak na delších periodách se trh pohybuje v normálu a lze očekávat vzhledem k fundamentům růst. Pouze nyní se mi zdá, že trh ustřelil. Možná, že jsem neměl použít slovo bublina, ale termín, že trh je přepálený. Pro Brent Crude Oil mám hist. data pouze od roku 2000, Light Sweet crude Oil pouze od roku 2004 a při pohledu na roční momentum z tohoto pohledu ropa vytvořila rekord, a proto čekám korekci.

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  No kvůli tomu, co dělá USD, už lseduji komodity v EUR, resp. provádím přepočet přes kurs EURUSD u dat, případně využívám grafy v EUR, pokud jsou na netu k dispozici – drahé + průmyslové kovy.

  Odpovědět

 • Honzajs

  26 května, 2008

  Bublina na ropě? Velmi pěkný komentář Johna Mauldina:
  Where Will Oil Prices Go?
  So, let’s look at the fundamentals for oil. While a large part of this week’s rise in oil was short covering (you can tell that from open positions), the supply of oil was down 7% from last year, even with demand beginning to fall. But there is an interesting footnote to that statistic, which we will visit later. Look at the chart below from http://www.economy.com:
  Notice that supplies turned down sharply this last month, while the momentum of falling supply had been dropping since January. That is to say, the change in crude oil stocks was a negative 10% in January and was a little over -4% a month ago, falling to -7% today. But this is in the face of demand slowing. Today we learned that gasoline usage was down 4.2%, as prices are finally changing American driving behavior.
  Jakab Spencer noted in his always interesting Dow Jones column that there is a disconnect between the New York Stock Exchange and the New York Mercantile Exchange, just one mile apart. The NYSE is pricing in $75 oil in oil stocks, while the futures market is surging over $135, and there are calls for near-term $150-a-barrel oil. The stock market is telling us that oil, at least in futures terms, is in a bubble.
  And frankly, if you listened to their testimony, and more importantly pay attention to their actions, oil company executives simply do not believe that the price of oil is going to be $135 a barrel for the next few years. If they did, they would be punching more holes in the ground in places where it might be expensive to get the oil to market – but at $135 a barrel it would be profitable.
  And then there is an odd circumstance in the oil picture that I think may suggest that we could see a break, and perhaps a violent one, in the near term for the price of oil.
  Where Are All the Tankers?
  For a few weeks now, observers have noticed that Iran is leasing tankers and storing oil in them. At about $140,000 a week or so, that is expensive storage. At first, conspiracy theorists were wondering if they were preparing for some kind of war or attack. But more conventionally, it may be they are having problems selling their oil. Their oil is not very high-quality, and there are only a few places that can take it and refine it. India, China, and the US are among the countries with refineries that can take Iranian oil. (And yes, George Friedman of Stratfor tells me some of it does end up in the US from time to time.)
  India’s refiners are telling Iran they no longer want their oil, preferring the higher-quality oil that is readily available in the area. So Iran has to decide whether to send it to China or „repackage“ it so that it can end up in the US, while they try to get refiners in India to change their minds. Thus, they are leasing tankers to store the oil they are pumping.
  I called George about six this evening and asked him about the Iranian situation, as that is a lot of oil that could come on the market at some point, as well as a possible reason that oil supplies are down. George has analysts on top of this situation.
  He told me, „John, it’s more interesting than that. It is not just Iran. Today we started checking on how many tankers Iran had, and soon discovered that there is a serious tanker shortage. Lease prices have soared in the past few weeks. It is clear there are a lot of speculators betting that oil is going to rise to $150 or so and are willing to pay very high prices for keeping the oil on the seas waiting for higher prices. It is a speculative boom.“
  He then told me about flying into New York in the early ’80s. Outside the harbor were 30 or so tankers just sitting, waiting for prices to continue to increase as they had been doing for some time. When they did not, they all tried to get into the harbor at the same time, and of course they couldn’t. It was the top of the market. Prices dropped, and the owners of the oil had to go to the futures market to hedge what they could. I had heard that story, but George saw it with his own eyes.
  Almost everyone (except the stock market) is convinced oil is going higher in the near term. As I noted above, this week’s rally was partially due to short covering by large institutions and companies which had sold production far into the future at much lower prices. They finally threw in the towel and took off their hedges.
  Is it 1980 All Over Again?
  We may be getting ready to stage a very interesting economic experiment. Is Masters right that prices are driven by speculation, or is it supply and demand? Follow me on this one. I am not saying that this will happen, but it is an interesting scenario.
  Many developing countries subsidize the price of oil to their citizens, so they do not feel the pain of higher oil prices. But the headline of today’s Financial Times is that Asia is finally getting ready to cut their subsidies as oil rises to $135. The awareness that they need to allow market conditions to prevail is finally being acknowledged, as they cannot afford the subsidies. This is going to help drive down demand for oil over time.
  As demand starts to fall, let’s remember that the storage facilities for oil waiting to be refined are a finite item. If all those tankers end up needing to find a home at the same time, even as demand for oil is going down, you could see the price of oil go down rather quickly in the short term.
  If you are leasing tankers to deliver oil that is already hedged in price, you want to get it to port as soon as possible so that your lease payments stop as soon as possible. You only hold it on the high seas if you think the price is going up by more than your carrying costs (the cost of money and leasing the tanker). If you start to lose money, you sell your oil on the futures market and get it to port as fast as you can.
  Now, here is where it could get interesting. Oil is the biggest component of the commodity index funds. If oil drops and looks likely to go lower, then the massive buying of these funds we have seen in the past few months could dry up. As Dennis Gartman says, it takes a lot of buying to make the price of something to go up, but it only takes a lack of buying to make it go down. And if there is net selling?
  If we see money start to flow out of the index funds (and ETFs) because of momentum selling, that means the funds are not only selling their oil components, but also the grain and metal and meat. If the index funds are the key component in the rise of prices, we should see the price of all commodities go down in tandem and in sympathy. If oil is the only thing going down as index funds go down, then it is a supply-related issue.
  But what if index funds continue to grow? If there is an abundance of oil, it will eventually show up in the spot price, as storage will be lacking, no matter what the longer-term futures prices do. The market will soon tell us whether index funds are a major factor. I tend to think that even while index fund buying is bullish, it is not the major factor that is the driver of commodity prices. And even if it is significant in the short term, in the long term fundamentals will drive the true price.
  If it is simply index speculation, it will end in tears when the fundamentals catch up.
  Let me say that I believe the long-term price of oil is going much higher. I was writing about $100 oil two years ago. $150 and $200 oil is in the cards at some point in the future. If you have not read the Outside the Box from last Monday, you should. My friend David Galland points out that Mexico, which supplies 14% of US oil, is likely to be a net importer of oil by the middle of the next decade, as their internal demand increases and production decreases. Iran will be a net importer within six years for the same reasons. Russia’s oil exports are down this year, as are Mexico’s. Energy costs are going to rise in the next decade, and maybe much sooner.
  You can click on the following link to read the Outside the Box on where oil exports are headed in our future. And Casey Research does some top-notch analysis of energy investments (not just oil) in a very reasonably priced letter, if you are inclined to invest in individual stocks.
  As for today, if I was in a long-only commodity index fund, unless my time horizon was very long I would be watching it closely and have some close stops. And I might wait until I saw what the price of oil was going to do. If you have some profits, then you might want to think about taking some off the table. Just a thought.

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  Ahoj Honzo,
  mohl by jsi mě prosím jako jazykovýmu analfabetovi přeložit hlavní myšlenky? Prohnal jsem ten článek sice překladačem, ale stejně jsem z toho nebyl moudrej.
  Předem díky

  Odpovědět

 • Honzajs

  26 května, 2008

  Hodím to na web

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  Jasně, díky.

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  Tak pod tohle bych se klidne podepsal, vidim to uplne stejne. Uz tyden se na toto tema snazim napsat clanek a ne a ne ho dokoncit. Nyni mam novou inspiraci k tomu sednout.
  Honzo, diky za zverejneni.

  Odpovědět

 • Honzajs

  26 května, 2008

  český výcuc jsem dal sem:
  http://www.pro-investory.cz/komodity/ropa_zemni_plyn/je_to_spekulativni_bublina/
  Zítra doplním ještě něco málo o rozsahu spekulací (mám v ruce krásný graf).

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  Co se týká čínských akcií, na ročním horizontu již bublina splaskla, na víceleté periodě (3 a 5 let) je ještě prostor pro pokles. Nicméně se nedomnívám, že by měl nastat pokles ještě v takovém rozsahu, jako již proběhl.
  Já naopak tento pokles vítám, neboť mi umožnuje výhodně dokupovat.

  Odpovědět

 • Anonym

  26 května, 2008

  Naprosty souhlas. Vyrazna korekce u Ciny uz davno probehla. Ne, ze by nemohly akcie spadnout niz, ale soucasny stav uz je idealni pro pravidelne nakupy.
  Pane Pitaku, Vy si urcite vzpominate, jak jsem zde opakovane prohlasoval, ze od Ciny radeji ruce pryc. Dnes uz ale neni treba mit z Ciny strach. Na dlouhodobem horizontu povazuji Cinu za jeden z vhodnych trhu pro pravidelne investice. I kdyz osobne bych preferoval Indii, Vietnam, Turecko…
  Naopak kratkodobe (docasne) bych se dnes radeji vyhybal Rusku, Brazilii, Kanade a dalsim „komoditnim“ trhum.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  18 prosince, 2008

  Tak po více než 0,5 roce mohu konstatovat, že obvzláště s Ruskem jste to trefil báječně a to ještě podle mého názoru nejsme s poklesy u konce.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 prosince, 2008

  Tak Rusko a vsechny komoditni trhy dostaly peknou ranu pres pusu. Na druhou stranu Cina, Indie a ostatni zminovane take jeste dost vyrazne poklesly. Kazdopadne pro pravidelne investice s dlouhodobym horizontem jsou nyni myslim vhodne vsechny vcetne Ruska a Brazilie. 😉

  Odpovědět

 • ropák

  29 listopadu, 2008

  Tomuto pánovi bych nesvěřila ani kačku. Ropa do konce roku za 175… drogy, slaboduchost, maniakální fáze?! Inu, nevím, školy nemám, ale pan odborník se jistě svým klientům opravdu vyplatí :))

  Odpovědět

 • obchodnik

  29 listopadu, 2008

  tohle je jen prodavac. nic vic.

  Odpovědět

 • tom-cat

  18 prosince, 2008

  Co ty na to Radime?

  Odpovědět

 • jararuza

  2 ledna, 2009

  Je to odborník.

  Odpovědět