Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Šance Joea Bidena rostou, jak na výsledek voleb mohou reagovat trhy

Vývoj ekonomiky 05.11.2020 | 19:11 0 Komentářů

Americké volební drama pokračuje. Korespondenční hlasy během včerejška výrazně posílily šance Joea Bidena. I když šance Donald Trumpa jde na první pohled ke dnu, výsledek zatím není jednoznačný. Zbývá dopočítat čtyři státy a Joe Biden potřebuje získat ještě alespoň jeden “skalp”. Vede přitom pouze v Nevadě, kde je jeho náskok velice těsný. Pravděpodobně vydrží a nové korespondenční hlasy ho mohou ještě posílit v Pensylvánii nebo v Georgii. Po včerejším sčítacím veletoči však raději zůstáváme opatrní. Navíc bude trvat, než případné vítězství Joea Bidena armáda právníků Donalda Trumpa uzná.

Důležitou zprávou pro trhy již dnes je skutečnost, že nedochází k žádné masivní “modré vlně”. Demokraté s vysokou pravděpodobností nezískají Senát a ve Sněmovně reprezentantů budou mít méně pohodlnou většinu než dnes. Je přitom klíčové si uvědomit, že Senát je pro fiskální politiku v USA skoro stejně důležitý jako Bílý dům. Těsná republikánská kontrola tak pravděpodobně povede k menšímu fiskálnímu balíku – ne v řádech několika bilionů dolarů, ale spíše do dvou bilionů… To však nemusí být ve finále pro riziková aktiva nijak negativní zpráva, zvlášť pokud republikánský Senát překazí demokratům plány na zvyšování daní a přísnější regulaci některých odvětví.

Klíčové pro riziková aktiva tak nakonec bude, aby bylo co nejkratší období nejistoty, ve kterém není jasné, kdo vládne, a cesta k fiskálnímu mega-balíku číslo dvě se zbytečně nenatahuje… Takový scénář by při pohledu na dnešní euforii akcií i řady měn včetně koruny mohl povolební tržní večírek překazit. A během pár dní bychom se mohli probrat do kocoviny, ve které je fiskální mega-balík stále daleko, zatímco sílící druhá vlna pandemie nepříjemně blízko.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.