CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

14. 01. 2019

0 komentářů

S hrozbou recese se investoři stále více upínají k dluhopisům

 

Navzdory oživení trhů v posledních dnech jsou si investoři stále více vědomi, že se posouváme směrem k recesi. Snaží se proto diverzifikovat. Dluhopisy mohou být jejich první volbou. 

Letos jsme na finančních trzích neviděli nic takového jako tradiční novoroční růst. Musím proto přiznat, že jsme nečekali, že se trhy ještě dokážou oživit. Avšak šéfovi Fedu, Jerome Powellovi, se to podařilo. Opět můžeme začít dýchat a doufat.

Je však třeba dodat, že oživení trhů, které zde máme v posledních dnech, bylo vyvoláno pouze tržními očekáváními. Investoři předpokládají, že Fed zastaví zvyšování sazeb, nebo dokonce dojde, kvůli globálnímu zpomalení a padajícím akciovým trhům, k uvolnění politiky centrální banky. Investoři však ignorují, že současný ekonomický cyklus začal již před velmi dlouhou dobou a jednoho dne musí skončit.

Jedinou relevantní otázkou proto v současnosti je: Jak daleko od recese se nacházíme?Nedávné vyjádření šéfa Fedu znamenají dlouho očekávané akceptování tržní reality. To, že připustil flexibilitu při rozhodování, naznačuje fakt, že centrální banka bude v budoucnu pečlivě zvažovat všechna dostupná data, předtím než rozhodne. J. Powell nyní vyznívá jako bankéř, který se drží při zemi. Je to však pravda?

Kdo nás zachrání před recesí?

REKLAMA

Myslím si, že Fed má jen velmi malou kontrolu nad tím, co bude následovat. Ke škodám již bohužel došlo, přičemž vše, co se Fed rozhodne udělat, bude mít za cíl oddálit recesi. Vyhnout se jí však s největší pravděpodobností nedokážeme.

Loni byly dvěma hlavními faktory, které ovlivňovaly trhy, monetární politika centrální banky a hrozby plynoucí z obchodní války mezi USA a Čínou. Tento rok bude ještě větší roli hrát globální ekonomické zpomalení. Avšak na rozdíl od monetární politiky a obchodní války, na tento problém neexistuje žádné rychlé a účinné řešení.Investoři se musí obrnit trpělivostí a pochopit, že neexistuje nikdo jako Fed, ECB, či Bank of Japan, kdo by mohl zvrátit chod věcí. Ve chvíli, kdy se součinnost centrálních bank, politiků a ekonomiky začne dostávat z rovnováhy, bude to znamenat příchod recese.

Nemusíme hned začít panikařit. Tento stav jen přichází, takže máme dostatek času pro reorganizaci svého portfolia s cílem diverzifikovat ho a vytvořit dostatečný polštář. Nejdůležitější je pochopit, odkud přicházejí rizika a kde leží příležitosti. Poté už stačí „pouze“ učinit správné rozhodnutí.

Vzroste zájem o dluhopisy?

REKLAMA

Myslím si například, že dluhopisový trh nabízí řadu zajímavých příležitostí. Dluhopisy kromě toho nabízejí východisko ze situace, kdy akcie budou pravděpodobně zvýšenou volatilitou postiženy nejvíce. Speciální prémii mohou poskytnout dluhopisy s krátkou splatností, do tří let. Ve chvíli splatnosti už totiž může být po výrazné korekci, což dá investorům příležitost investovat do aktiv, které mezitím zlevní.

Zvláště zajímavě se jeví americké korporátní dluhopisy, zejména při pohledu na jejich rostoucí spready oproti vládním pokladním poukázkám. Například investiční dluhopisy se spreadem 150 bazických bodů mohou přinést slušný čtyřprocentní výnos.

Šťavnatý výnos můžeme najít v podhodnocených odvětvích, jako například ve výrobě automobilů. Producenti aut byli nepříjemně oslabení obavami z obchodní války mezi USA a Čínou. Pokud je však pravdou, že se blížíme k řešení tohoto problému, můžeme očekávat, že tento sektor se stabilizuje. A to i v případě, že celá ekonomika bude zpomalovat.

Obava z propadu do spekulativního pásma

REKLAMA

Jsou zde například dluhopisy Ford Motor se splatností v říjnu 2021, které nabízejí výnos 270 bazických bodů nad výnosy vládních poukázek. To by znamenalo výnos 5,24 procenta pouze dva roky a deset měsíců před splatností. Investoři, kteří hledají kratší splatnost, mohou využít dluhopisy Ford Motor se splatností v lednu 2020 s výnosem 4,4 procenta. Dluhopisy přitom mají „trojbéčkový“ rating, tedy jsou stále v investičním pásmu.

Rizikem však je, že pokud by obchodní válka dále eskalovala. Tyto dluhopisy se propadnou do spekulativního pásma. To je důvodem, pro který se investoři velmi neobávají high-yield dluhopisů (v  spekulativním pásmu), i přesto, že v případě zhoršení tržních podmínek se nejistota dotkne všech typů dluhopisů. High-yield dluhopisy už jsou totiž považovány za rizikovější, a proto paradoxně méně citlivé na posun ratingu, na rozdíl od dluhopisů s investičním ratingem.

Tak například dluhopisy Fiat Chrysler, které jsou již v spekulativním pásmu, mají nižší výnos než Ford. Emise Fiat splatná v dubnu příštího roku nabízí spread pouze 175 bodů, tedy celkový výnos 4,3 procenta.

Tento rozdíl je dalším důkazem toho, že investoři a trhy se obávají příchodu recese. Zohlednit to při tržních rozhodnutích není předčasné, ale nezbytné.

Autor: Althea Spinozzi, specialistka na dluhopisy Saxo Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nezávislost bitcoinu

Jak moc je bitcoin napojen na současné úrokové sazby Fedu?

Bitcoin vznikl jako kryptoměna, která by měla být plně nezávislá na monetárních a reálných veličinách světové ekonomiky. Alespoň tak si to řada investorů představuje. Bitcoin slouží jako ochrana proti inflaci i proti negativním ekonomickým šokům v současné ekonomice. Opravdu to tak ale […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.