Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Ruské vojsko opustí Gruzii

Ruský prezident Medveděv ukončil vojenské operace v Gruzii. Rusko oznámilo, že dosáhlo všech svých cílů a začne stahovat svá vojska z území Gruzie. V reakci na toto oznámení v rublu denominovaný MICEX posílil o 2,5 % podobně jako v dolaru denominovaný RTS. Pozitivně na zprávy reaguje i rubl, který posiluje o 1 % vůči americkému dolaru. (Jan Vyhnálek, finanční analytik RSJ Invest)

Vše nasvědčuje tomu, že během konfliktu nebyla vážněji poškozena ekonomika Gruzie. Největší gruzínská banka – Bank of Georgia – své akcionáře během konfliktu informovala, že musela uzavřít pouze 3 pobočky (ze 142) a že se jí konflikt významně nedotkl.

Z vývoje na ruských finančních trzích je možné vysledovat, že investoři přivítali ukončení konfliktu a navracejí se zpět do trhu.

Následná jednání mezi Ruskem a Gruzií ukáží, jestli konflikt označený oběma stranami jako válka, přinesl prolomení statu quo v otázkách separatistických území. Pravděpodobnější je, že svou akcí Rusko ukázalo světu, že je znovu připraveno a také schopno prosazovat své zájmy a vliv na svých bývalých územích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.