Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Rušení pojistek v době krize je hazard

Česká asociace pojišťoven (ČAP) varuje před unáhleným rušením pojistných smluv jako jedním z úsporných řešení v době tíživé finanční situace (tisková zpráva ČAP).

„Pojištění nelze srovnávat s žádným spotřebním výdajem, chrání nás i naše blízké proti nečekaným rizikům, která nám mohou zásadně zkomplikovat život, “ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Životní pojištění je produkt dlouhodobého charakteru a každé předčasné ukončení sjednané smlouvy znamená nedodržení pojistných podmínek a pro klienta ztrátu, nikoli úsporu. Kromě výplaty předem stanovené částky ztratí klient jistotu pojistné ochrany a krytí klíčových životních rizik. Průměrná platba na kapitálové životní pojištění činí podle statistik ČAP v současné době 500 Kč měsíčně, což odpovídá pojistné ochraně na dobu 27 let ve výši pojistné částky 230 000 Kč. Tato suma kryje rizika, která ohrožují zdraví a životy lidí. Vzhledem k průměrnému platu v ČR a k širokému krytí rizik – např. smrti živitele rodiny, úrazu, trvalých následků a invalidity – je pak částka vynaložená na pojištění skutečně minimální. Pokud přijde živitel rodiny o zaměstnání a nebude schopen dostát svým závazkům například v souvislosti s financováním své nemovitosti, těžko se rodina obejde bez pojištění neschopnosti splácet takový úvěr. Přitom jej v současné době lze sjednat, v závislosti na výši úvěru, již přibližně od 200 Kč měsíčně.

Stejně důležité je i pojištění majetku.Majetek a jeho hodnota se nesnižují. Co se naopak bohužel neustále zvyšuje, jsou rizika,“ upozorňuje Síkora. Při průměrné pojistné ochraně domácnosti ve výši 500 000 Kč, stojí pojištění zhruba 2 000 Kč ročně. V případě neuváženého vypovězení takové smlouvy a následné škodní události vyžadující statisícové částky musí postižený řešit veškeré náklady z vlastních zdrojů. „To jsou právě situace, které mohou zásadně ovlivnit finanční stabilitu rodiny. A jen málokdo má dostatek peněz, aby uvedl třeba kompletně zničený byt do původního stavu sám, bez pomoci pojištění,“ upozorňuje ředitel ČAP.

Před učiněním rozhodnutí změnit dosavadní postoj k pojištění může být zpravidla v důsledku ekonomických důvodů – nezaměstnanosti, snížením příjmu apod. – je vhodné řešit vzniklou situaci se svou pojišťovnou. Ta vždy pomůže nalézt optimální alternativu, aniž by pojistník musel utrpět výrazné finanční ztráty a došlo zásadním způsobem k narušení jeho pojistné ochrany. V případě finanční tísně se pojištění vyplatí upravit, než ho rovnou vypovědět.

Rušení pojistné smlouvy je nejméně vhodné řešení k dosažení finanční stability, vždy je lepší hledat jiná, bezpečnější řešení,“ zdůrazňuje závěrem Síkora.

2 komentáře: “Rušení pojistek v době krize je hazard”

 1. vojtex napsal:

  Nevíte někdo, zda lze „zmrazit“ Investiční životní pojištění? Chtěl bych ho zrušit, ale nechce se mi pojišťovně platit další 2 měsíce, než vyprší výpovědní lhůta a pak to ještě dodaňovat. Mám to pojištění rok a asi byla pěkná chyba vůbec takový produkt uzavírat, tedy minimálně pro mě, finanční poradce na tom určitě neprodělal.

  • alen1 napsal:

   Převážná část investičních pojištění má institut přerušení placení viz pojistné podmínky.
   Obvykle ale nejdříve po dvou letech nebo pokud již byla vytvořena odkupní hodnota. Konkretně to najdete v pojistných podmínkách pro daný produkt.
   Zmrazit pojištění obvykle nejde zpětně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.