CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

22. 03. 2009

2 komentáře

Rušení pojistek v době krize je hazard

 


 

„Pojištění nelze srovnávat s žádným spotřebním výdajem, chrání nás i naše blízké proti nečekaným rizikům, která nám mohou zásadně zkomplikovat život, “ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP.

Životní pojištění je produkt dlouhodobého charakteru a každé předčasné ukončení sjednané smlouvy znamená nedodržení pojistných podmínek a pro klienta ztrátu, nikoli úsporu. Kromě výplaty předem stanovené částky ztratí klient jistotu pojistné ochrany a krytí klíčových životních rizik. Průměrná platba na kapitálové životní pojištění činí podle statistik ČAP v současné době 500 Kč měsíčně, což odpovídá pojistné ochraně na dobu 27 let ve výši pojistné částky 230 000 Kč. Tato suma kryje rizika, která ohrožují zdraví a životy lidí. Vzhledem k průměrnému platu v ČR a k širokému krytí rizik – např. smrti živitele rodiny, úrazu, trvalých následků a invalidity – je pak částka vynaložená na pojištění skutečně minimální. Pokud přijde živitel rodiny o zaměstnání a nebude schopen dostát svým závazkům například v souvislosti s financováním své nemovitosti, těžko se rodina obejde bez pojištění neschopnosti splácet takový úvěr. Přitom jej v současné době lze sjednat, v závislosti na výši úvěru, již přibližně od 200 Kč měsíčně.

Stejně důležité je i pojištění majetku.Majetek a jeho hodnota se nesnižují. Co se naopak bohužel neustále zvyšuje, jsou rizika,“ upozorňuje Síkora. Při průměrné pojistné ochraně domácnosti ve výši 500 000 Kč, stojí pojištění zhruba 2 000 Kč ročně. V případě neuváženého vypovězení takové smlouvy a následné škodní události vyžadující statisícové částky musí postižený řešit veškeré náklady z vlastních zdrojů. „To jsou právě situace, které mohou zásadně ovlivnit finanční stabilitu rodiny. A jen málokdo má dostatek peněz, aby uvedl třeba kompletně zničený byt do původního stavu sám, bez pomoci pojištění,“ upozorňuje ředitel ČAP.

Před učiněním rozhodnutí změnit dosavadní postoj k pojištění může být zpravidla v důsledku ekonomických důvodů – nezaměstnanosti, snížením příjmu apod. – je vhodné řešit vzniklou situaci se svou pojišťovnou. Ta vždy pomůže nalézt optimální alternativu, aniž by pojistník musel utrpět výrazné finanční ztráty a došlo zásadním způsobem k narušení jeho pojistné ochrany. V případě finanční tísně se pojištění vyplatí upravit, než ho rovnou vypovědět.

REKLAMA

Rušení pojistné smlouvy je nejméně vhodné řešení k dosažení finanční stability, vždy je lepší hledat jiná, bezpečnější řešení,“ zdůrazňuje závěrem Síkora.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • vojtex

  18 května, 2009

  Nevíte někdo, zda lze „zmrazit“ Investiční životní pojištění? Chtěl bych ho zrušit, ale nechce se mi pojišťovně platit další 2 měsíce, než vyprší výpovědní lhůta a pak to ještě dodaňovat. Mám to pojištění rok a asi byla pěkná chyba vůbec takový produkt uzavírat, tedy minimálně pro mě, finanční poradce na tom určitě neprodělal.

  Odpovědět

 • alen1

  18 května, 2009

  Převážná část investičních pojištění má institut přerušení placení viz pojistné podmínky.
  Obvykle ale nejdříve po dvou letech nebo pokud již byla vytvořena odkupní hodnota. Konkretně to najdete v pojistných podmínkách pro daný produkt.
  Zmrazit pojištění obvykle nejde zpětně.

  Odpovědět