CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

01. 12. 2020

0 komentářů

Rozvolnění v Česku a šance na třetí vlnu pandemie. Jaké mohou být dopady do ekonomiky?

 

Před Vánoci nejen v Česku přijde určité rozvolnění proti-pandemických opatření. Přichází však o poznání dříve než na jaře – přes zjevné zpomalení v šíření pandemie se vir ještě šíří komunitně. I proto nečekáme, že si vláda bude moct dovolit výraznější rozvlnění, a i stávající kroky mohou ve finále v kombinaci s vánočními návštěvami a oslavy konce nového roku zadělat na třetí vlnu pandemie na začátku příštího roku.
V základním scénáři nám proto přijde rozumnější předpokládat ve většině Evropy jednoduše nutnost omezení sociálních kontaktů do té doby, než bude efektivně nasazena vakcína. Co to znamená pro evropské ekonomiky?
Za prvé je důležité rozlišit napřímo zasažené služby (jako pohostinství a hoteliérství, obchod nebo dopravu) a průmysl nebo stavebnictví, které jsou v tuto chvíli pod daleko menším tlakem než na jaře. Dopad druhé a potenciálně třetí vlny na ekonomiku jako celek bude slabší, i když vybraná odvětví (například obchod) budou “trpět” podobně jako na jaře.Za druhé, pokud budeme počítat s postupným nasazováním vakcíny napříč Evropou nejdříve od druhého kvartálu, vychází pro většinu Evropy včetně Česka ve výsledku jako pravděpodobný další propad ve čtvrtém kvartále 2020 a mírný propad nebo stagnace pro první kvartál 2021. Výhodu budou mít v tuto chvíli více průmyslové ekonomiky včetně Německa. Současně můžeme pozorovat rozdíly mezi střední Evropou (kde začala druhá vlna dříve) a Německem (kde nastartovala o něco později v nižší intenzitě). Celkově tak dopad do Německa odhadujeme nižší s tím, že bude více zatížen až první kvartál 2021.

Loading



 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *