CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

01. 04. 2022

0 komentářů

Rozpočet končí se schodkem necelých 60 mld. korun

 

Za první tři měsíce roku hospodařil český stát s deficitem 59 mld. korun. Meziročně se výsledek státního rozpočtu zlepšil o 66 mld. korun, díky výraznému navýšení objemu vybraných daní i nižším rozpočtovým výdajům. 

Na rozdíl od úvodu loňského roku, kdy byla ekonomika v útlumu a prožívala už několikátý lockdown, letos naproti tomu zažívá výraznou inflaci, která se zatím příznivě odráží na příjmové straně rozpočtu. Vidět je to i na výběru DPH i spotřebních daní, neboť nejenže žádný lockdown letos nebyl, ale právě inflace se postarala, že za každou dražší pořízenou službu nebo zboží vlastně státu odvádíme i při stejném sazbě daně vlastně více.

Významně narostly i výnosy z daní z příjmu a tzv. pojistného, ať už díky vyšší zaměstnanosti nebo vyšším mzdám a platům. Svoji roli sehrály i loňské posuny termínů, takže skutečné zlepšení příjmových daní uvidíme ve větším detailu až v dalších měsících.

Zatímco příjmová strana rozpočtu narůstá, výdaje zůstávají na první pod kontrolou. Jen na neopakovaných „covidových“ podporách podnikatelskému sektoru stát letos ušetří několik desítek miliard korun. Na druhou stranu musí počítat s vyššími výdaji třeba na penze, které jen za první tři měsíce vzrostly o 7,5 mld. korun, a to nás přitom čeká ještě další valorizace důchodů v polovině roku. Výdajovou stranu rozpočtu nicméně ovlivnilo rozpočtové provizorium, takže i na hodnocení této strany rozpočtu bude ještě čas.

V každém případě je zlepšení rozpočtových výsledků dobrým signálem pro finanční trhy, na kterých si ČR půjčuje peníze. Vzhledem k růstu úrokových sazeb ČNB ovšem musí stát počítat s tím, že doba levného půjčování skončila. Investoři o české korunové papíry nicméně zájem stále mají, a to i ti zahraniční, kteří svá portfolia českých korunových dluhopisů letos opět rozšiřují.

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy: nižší daně a vyšší deficit

Český daňový systém v blízké době možná přijde o superhrubou mzdu. Na příjmové straně státního rozpočtu vznikne miliardová díra. Právě vysoký deficit kritizují ekonomové. Otázkou také je, jak dlouho můžou v takové ekonomické situaci nízké daně přetrvat.

Text: Karel Pučelík

16. 09. 2020

Koronavirus krize a zase růst

Stát v prvních dvou měsících letošního roku hospodařil s výrazným deficitem. Může se i v souvislosti s koronavirem dále prohlubovat?

Hospodaření státního rozpočtu skončilo po prvních dvou měsících letošního roku s deficitem ve výši 27,4 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil deficit 22,2 mld. Kč. Jaká je příčina […]

Text: Daniel Mareš

16. 03. 2020