CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

25. 07. 2017

0 komentářů

Rozjetou ekonomiku slabší PMI příliš neovlivní

 

Včerejší indexy nákupních manažerů (PMI) opět prokázaly velmi dobrou kondici německé ekonomiky a vlastně i eurozóny. Sice jsou o něco horší než minule, avšak stále zůstávají poměrně vysoko nad hranicí 50 bodů, a tak lze i nadále počítat s velmi slušnými výsledky těchto ekonomik i pro příští měsíce.

Loading



 

I nadále přitom platí, že právě průmysl je tou dominantní silou pohánějící německou ekonomiku, zatímco služby zůstávají i nadále spíše v závěsu. Tedy alespoň z pohledu PMI, který pro průmysl skončil s výsledkem 58,3, což byl jen drobný posun dolů oproti předchozím 59,6.

Pozitivní přitom zůstávají jak očekávání firem pro další měsíce, tak i vývoj exportních zakázek díky silné poptávce v Evropě i v Asii. Německo tak i nadále prokazuje, že na rozdíl od řady dalších dokáže vytěžit díky své konkurenční pozici zahraniční poptávku téměř kdekoliv. A nakonec nejenom soft ukazatele, ať už jde o včerejší PMI nebo o dnes očekávané Ifo, to jen potvrzují. Německý průmysl se totiž docela rychle otřepal z minulé recese, zatímco tomu francouzskému se to podařilo teprve nedávno. O italském průmyslu snad raději nemluvit, protože tomu se to nepodařilo ani za celých pět let. Cynik by řekl, že německé firmy už dávno vyplnily prostor, který vyklidily ti méně flexibilní.

PMI za celou eurozónu vyznívají pozitivně, i když i ty jsou mírně slabší než minule. Na druhé straně dílčí zpomalení ekonomického růstu nemusí být pro doposud se dobře rozjetou ekonomiku eurozóny až takové drama. Problémem totiž nejsou a ani nebudou lehce horší měkká data, protože ta jen naznačují mírné zpomalení HDP, ale rostoucí rozdíly v konkurenceschopnosti jednotlivých zemí eurozóny. Po osmnácti letech vypadá eurozóna jako čím dál nesourodější mix úspěšných a neúspěšných hráčů, kterým navíc brzo začne s větší či menší mírou komplikovat život silné euro. O to zajímavější proto bude sledovat, jak se s takovou situací dokáže poprat třeba nová politická reprezentace ve Francii, nebo zda raději nezačne svoji pozornost upírat raději na řešení „evropských“ témat.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *