Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Ropa WTI propadá nejníže od července, v cestě stojí support na 95 dolarech

Investice 23.10.2013 | 18:25 0 Komentářů

Americký ropný benchmark WTI obchodovaný v New Yorku dnes poklesl až na 96,16 USD/bbl. a dostal se tak nejníže od počátku července. Ropa WTI propadá už třetím dnem v řadě s kumulovaným poklesem o 4,5 % (komentář XTB).

Cena evropského Brentu je o poznání stabilnější. Dnes odpoledne poklesla jeho cena až pod 109 USD/bbl., od pondělí však ztrácí pouze jedno procento.

Graf: Vývoj ceny ropy WTI od června minulého roku (v USD/bl.)

ropa-wti-support-131023

Objemy obchodované ropy dnes byly o třetinu vyšší, než je 100 denní průměr. Z pohledu technické analýzy by se mohly poklesy zastavit těsně nad hladinou 95 USD/bbl., kudy probíhá významná trendová čára. Naopak rezistencí v případě korekce by mohla zafungovat hladina 200 denního klouzavého průměru (viz graf).

K dnešnímu poklesu cen přispělo zveřejnění zásob ropy a ropných produktů za minulý týden. Zásoby ropy vzrostly podle EIA o 5,2 mil. barelů na 379,8 mil. barelů. Jednalo se už o pátý významný nárůst zásob v řadě a pomalu se opět blíží historickým rekordům. Podle aktuálních dat byly zásoby rekordní v minulém měsíci také v Číně.

Aktuální vývoj nahrává rozšiřování spreadu mezi WTI a Brentem. Ten dnes vzrostl na šestiměsíční maxima 13,37 dolarů. K rostoucímu rozdílu cen přispívá relativní hojnost ropy v USA danou částečně rekordní produkcí od roku 1989 (7,896 mbd. v minulém týdnu) a v současnosti také nízkou poptávkou rafinérií. USA letos spotřebovávají 21 % světové produkce ropy, podíl Číny se vyšplhal na 11 %.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.