Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Ropa opět nad 146 dolary

Cena ropy včera poprvé překročila hranici 146 dolarů za barel a po odpolední mírné korekci se na tyto úrovně dnes opět vrátila.

Cena ropy včera vzrostla díky zprávě o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech, slabém kurzu dolaru a napětí na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent vystoupala až na cenu 146,64 dolarů za barel, vybírání zisků pře dnešním volným dnem na akciových trzích v USA.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o dva miliony barelů. Analytici přitom počítali s poklesem jen o 100.000 barelů. Podle mnohých je za růstem ceny ropy také slabý dolar, to se však včera snažil popřít americký ministr financí Henry Paulson. Vzhledem k dni volna a tím i nízkým objemům jsou pak výkyvy v průběhu dne velmi vysoké. Po odpoledním vybírání zisků přišel další růst cen kvůli zprávě, podle níž se v západním Atlantiku vytvořila tropická bouře Bertha, jedna z prvních bouří letošní hurikánové sezony.

Krátkodobě se podle většiny analytiků očekává další růst a je pravděpodobné, že cena ropy v nejbližší době dosáhne hranici 150 dolarů za barel. "Zájem o ropu roste mimo jiné z důvodu prudkých poklesů na akciových trzích a následné snaze obchodníků investovat do komodit, které přinášejí zisky," řekl pro ČTK analytik obchodníka s komoditami Colosseum František Brza.

Z dlouhodobějšího hlediska není prakticky nic jisté, v každém případě ale mnoho odborníků domnívá, že vysoká cena ropy se kvůli oslabující ekonomice nemůže udržet na svých nynějších hodnotách a přijde korekce. Kdy a jaká bude, to si však nikdo netroufne odhadnout.

Zdroj: ČTK, Patria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.