Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Rok Koně 2014: Kterým směrem zlatý kůň poběží?

Investice 07.01.2014 | 11:49 0 Komentářů

Spotová cena zlata je již pátý den na nejvyšší úrovni během posledních tří týdnů, což je jasná výzva směrem k investorům, že zlato představuje kvalitní aktivum pro bezpečné útočiště, kterému napomáhá masivní asijská poptávka, která má rovněž vliv na support ceny zlata (komentář Zlaťáky.cz).

Analytici přesto zůstávají opatrní, co se týče predikce současných cenových pohybů, a poukazují na možné ustoupení z pozic na konci tohoto týdne a to na základě makroekonomických událostí a dat, která budou známa v tomto týdnu.

Tento týden je pro zlato důležitý. Ve středu se uskuteční ‚minutky Fedu‘ a v pátek budou známy výsledky z neagrárního sektoru. Tyto události by měly potvrdit posílení ekonomiky USA. Měli bychom se trochu odrazit od hranice 1 200 dolarů a to jako důsledek krytí krátkodobých pozic„, řekl analytik  Societe Generale Robin Bhar.

Spotová cena zlata vzrostla na téměř třítýdenní maximum 1 245.86 dolarů za unci. Americké zlaté futures pro dodání v únoru klesly o 0.1 procenta na 1 237.40 dolarů za unci.

 zlataky-zlato140107

Vývoj mezd a zaměstnanosti v neagrárním sektoru a hospodářské údaje očekávané v pátek budou poskytovat vodítka k určení síly hospodářského oživení. Rozhodnutí FEDu z prosincového zasedání, na kterém se centrální banka rozhodla snížit nákupy dluhopisů, může naznačit, v jakém rozsahu bude Fed tento program zužovat. Ben Bernanke, odstupující šéf Fedu, vyjádřil v pátek optimistický výhled americké ekonomiky v příštích čtvrtletích, a to zejména v oblasti nemovitostí, financí a fiskální politiky.

Vzestup cen neovlivnil fyzické nákupy zlata v Číně, jakožto největšího světového spotřebitele zlata, kde se poptávka zvedla před příchodem Nového lunárního roku a objemy obchodů na Shanghai Gold Exchange dosáhly v pondělí osmi-měsíčního maxima. Vzestup nastal i přesto, že na trzích panovaly obavy ze zpomalení čínské ekonomiky a to poté, co ekonomický růst v sektoru služeb v prosinci výrazně zpomalil a dosáhl nejnižšího bodu od srpna 2011. Čína představuje silnou ekonomiku východu, neboť jeho nenasytná poptávka po nákupu fyzického zlata pokračuje v nezmenšené míře, zatímco západní centrální banky do značné míry vyčerpávají fyzické zásoby zlata.

V pondělí se na burze v Honk Kongu uskutečnily nákupy zlata o ryzosti 999/1000 v objemu 24.86 tun, což byl nejvyšší denní objem od 3. května 2013. Stříbro kleslo o 0,4 procenta na 20.02 dolarů za unci poté, co vystoupalo na čtyřtýdenní maximum 20.33 dolarů. Celkově tento kov klesl v roce 2013 o 36 procent, což je jeho nejhorší roční výkonnost od roku 1982. Spotová cena platiny byla nižší o 0.9 procenta na hranici 1.396.51 dolarů za unci, zatímco palladium bylo beze změny na 724.50 dolarech za unci .

V pondělí 6. ledna v 16 hodin se zlato obchodovalo za 1 246.2 dolarů za unci, stříbro testovalo cenovou hranici 20.31 dolarů za unci.

Ing. Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Tagy 2014 zlato

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.