CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

22. 05. 2024

0 komentářů

Revolut vyzývá země EU na pomoc při ochraně zákazníků, protože sociální média jsou i nadále centrem podvodů

 

Společnost Revolut vyzývá členské státy Evropské unie, a tím také českou vládu, aby zaujaly nový přístup v boji proti rostoucímu problému online podvodů. Podle údajů většina (více než 54 %) všech případů podvodů, která byla nahlášena Revolutu v EHP v roce 2023, začala na platformách sociálních sítí, přičemž ve druhé polovině roku se jejich počet zvýšil na 77 %.

Loading 

Iniciativa přichází v době, kdy údaje společnosti Revolut z roku 2023 ukazují, že platformy Meta (Facebook, Instagram, Whatsapp, Messenger) představují 61 % případů pocházejících ze sociálních sítí a 40 % z celkové odcizené částky. Společnost Revolut rovněž zjistila, že nejčastějšími typy podvodů, které mají dopad na zákazníky, jsou nákupní a investiční podvody, které představují 70 %, resp. 12 % nahlášených případů.

V roce 2023 předložila Evropská komise nové legislativní návrhy, mezi něž patří nařízení o platebních službách (PSR), jehož cílem je zavést opatření pro banky v boji proti podvodům s vydáváním se za bankovní zaměstnance. Ministerstva členských států EU se nyní snaží dokončit své stanovisko k tomu, jak by měla vypadat celoevropská pravidla pro prevenci a odhalování podvodů, přičemž vystupují jako spoluzákonodárce společně s Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Společnost Revolut proto vyzývá členské orgány a orgány EU, aby se více snažily pomoci řešit podvody přímo u zdroje, což jsou především platformy sociálních sítí, a nezaměřovaly se pouze na podvody s vydáváním se za zaměstnance bank. Z údajů společnosti Revolut vyplývá, že podvody s vydáváním se za zaměstnance představovaly v roce 2023 pouze 4 % všech zaznamenaných podvodů.

Woody Malouf, Head of Financial Crime v Revolutu, potvrdil: „Důrazně podporujeme návrh Evropské komise na zlepšení opatření pro prevenci podvodů integrovaných bankami. Společnost Revolut již má pro miliony svých zákazníků zavedenu důkladnou ochranu –⁠ naše sofistikované kontroly prevence podvodů každý měsíc analyzují více než půl miliardy transakcí a v případě, že se domníváme, že je transakce opakovaně podvodná, přijmou opatření, která naše zákazníky upozorní. Banky však nemohou být jedinou obrannou linií proti podvodům s APP. Naše údaje ukazují, že je třeba udělat mnohem více: platformy sociálních sítí, a především Meta, zůstávají ohniskem podvodů. Pokud chceme komplexně řešit podvody a podvodná jednání, musíme mít k dispozici opatření napříč celým řetězcem podvodů. Žádáme proto EU a členské státy, aby pomohly velkým technologickým společnostem aktivně odhalovat a odstraňovat podvodný obsah u zdroje pomocí správných nástrojů a mechanismů.“

Společnost Revolut zjistila, že v EHP budou v roce 2023 dva hlavní typy podvodů pocházejících ze sociálních sítí:

REKLAMA

  • Investiční podvody, kdy je jednotlivcům slibováno rychlé zbohatnutí výměnou za „investici“ velkého množství peněz. Přestože investiční podvody tvoří pouze 12 % případů, představují 61 % odcizených peněz.
  • Nákupní podvody, při nichž jsou lidé podvedeni ke koupi zboží, které neexistuje nebo není takové, jak je inzerováno. Tento typ podvodu představuje 18 % odcizených peněz, a i když z hlediska odcizených částek nemá tento typ největší význam, jedná se o nejrozšířenější kategorii podvodů. Většina případů pochází z online webových stránek s omezenými kontrolními mechanismy nebo nástroji pro kontrolu rizik.

Revolut v Česku zaznamenal podobnou situaci jako v jiných evropských zemích. V druhé polovině roku 2023 pocházelo 69 % podvodů z platforem sociálních sítí. Na platformy Meta připadá 65 % podvodů pocházejících ze sociálních sítí a 51 % celkových zcizených prostředků.

„EU má nyní možnost, společně s dalšími členskými ministerstvy v Evropě, navrhnout legislativní opatření, která by od velkých technologických společností vyžadovala boj proti podvodům na úrovni EU. Doufáme, že jasné povinnosti a správné finanční pobídky pro velké technologické společnosti sníží míru podvodů s APP v EU,“ uzavírá Malouf.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *