Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Řecký maraton skončil. Dohoda s věřiteli je schválena

Investice 14.08.2015 | 12:18 0 Komentářů

Třetí záchranný balík pro Řecko byl odhlasován převážnou většinou poslanců. Grexit se tak v nejbližší době konnat nebude a Řecko je zachráněno.

Celonoční debata poslanců řecké sněmovny započala rokováním o délce debaty. Skutečné hlasování započalo dnes po 03:00 SELČ a protáhlo se do poledních hodin. Již na počátku jednání se premiér Alexis Tsipras nechal slyšet, že i navzdory svým oponentům ze strany Syriza si je jist jejím schválením. 

Premiér také varoval poslance, že dohodu je nutné přijmout dnes. V opačném případě Řecko nedostane peníze, které musí uhradit příští týden Evropské centrální bance (ECB). Atény musejí nejpozději do čtvrtka poslat ECB 3,2 miliardy eur (86,5 miliardy Kč).

Záchranný balík odsouhlasilo 222 poslanců a 64 bylo proti. Balík byl odsouhlasen i navzdory části krajně levicového křídla Syrizy, která jasně dohodu o úsporných opatřeních odmítá.

V Bruselu se dnes zároveň konná schůze ministrů financí eurozóny s jednáním o výši a charakteru další pomoci. Celkový objem třetího záchranného programu podle Reuters činí okolo 91,7 miliardy eur (téměř 25 bilionů Kč). Částka zahrnuje 85,5 miliardy eur ve formě mezinárodní pomoci a odhadem 6,2 miliardy eur v podobě příjmů z prodeje státního majetku do roku 2018.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.