CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

03. 02. 2023

0 komentářů

Recese vývoj trhu práce zatím neovlivnila

 

I když je česká ekonomika oficiálně už více než půl roku v recesi, na trhu práce to vidět není. Míra nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil poklesla v posledním čtvrtletí loňského roku na 2,2 %. Trh práce tak viditelně neovlivnila ani recese, ani příchod velkého počtu lidí z Ukrajiny, kteří zde rychle nalezli práci.

Loading 

Toto číslo je o něco nižší než údaje z ministerstva práce, protože metodika ILO je přece jen přísnější.Nezaměstnaným není automaticky každý, kdo nemá práci, ale musí si ji aktivně hledat a také být připraven do práce nastoupit.. Na druhou stranu, z počtů nezaměstnaných vypadávají ti, kteří jsou například na brigádě.

Pozitivní zprávou je, že i době ekonomického útlumu dál rostla zaměstnanost, a to především v průmyslu a ve službách. Je vidět, že se firmy po zkušenostech z předchozích recesí chovají obezřetně a zaměstnanců se nezbavují při prvních známkách potíží. Dokonce řada z nich má stále problém nové zaměstnance najít. Tento problém mohou navíc ještě vyhrotit odchody do výhodných předčasných penzí.

ČR se nejspíše nevyhne mírnému nárůstu nezaměstnanosti v úvodu letošního roku, avšak nepůjde o nijak dramatický skok. Problémy ekonomiky, jak ostatně vyplývá i z průběžných průzkumů mezi firmami, jsou dočasného rázu, a proto nedochází k plošnému propouštění.

Energetická drahota nutí podniky hledat úspory především ve spotřebě energií, investovat do technologií a přizpůsobovat se zvýhodněné zahraniční konkurenci.

Situaci na trhu práce napomáhá i to, že tlak na růst mezd není ani v těchto inflačních časech dramatický. Zaměstnanci preferují zachování si práce před dorovnáváním inflace.

REKLAMA

Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti proto nejspíš nepřekročí hranici tří procent ani letos.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *