Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Radost z německé nálady kazí volby v Katalánsku

Makro 26.11.2012 | 10:13 0 Komentářů

Nálada v Německu (index Ifo) se po šesti měsících poklesu v listopadu zlepšila. To potvrzuje naše sázky na pozitivní obrat v německé ekonomice na začátku roku 2013. Současně je to dobrá zpráva i pro všechny středoevropské ekonomiky – index německé podnikatelské nálady je součástí našeho předstihového ukazatele pro Česko i Polsko (komentář ČSOB).

Je pozitivní vidět, že se Ifo zlepšuje také především v očekáváních a ne tolik v hodnocení současné situace – to je klasický model odrážení ode dna. Na druhou stranu zůstává trochu znepokojivá struktura indexu podle jednotlivých průmyslových odvětví. Zlepšení táhne totiž především hodně rozkolísaný maloobchod a velkoobchod, zatímco zpracovatelský průmysl jako spolehlivý předskokan hospodářského cyklu zůstává bez větších změn na velice nízkých úrovních. Je proto možné, že Ifo se v tuto chvíli vylepšuje pouze kvůli sázkám obchodníků na dobré vánoční tržby. Pak by začátek roku 2013 nemusel vůbec přinést tolik očekávané oživení.

V tuto chvíli ovšem investoři vývoj indexu Ifo vidí jednoznačně pozitivně a euro se tak vyšvihlo až k 1,30 EUR/USD. Zbrzdit ho trochu mohou výsledky katalánských voleb a nejistota před dnešní další schůzkou euroskupiny k Řecku. Separatistické strany volající po referendu o nezávislosti Katalánska na Madridu získaly dvě třetiny křesel v regionálním parlamentu a mezi separatisty navíc posílili větší radikálové. Španělský premiér Rajoy sice tvrdošíjně opakuje, že jakékoliv úvahy o odtržení jsou proti-ústavní. Je ale jasné, že má v tuto chvíli o problém navíc a žádost o plnou pomoc ze záchranných fondů na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.