CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

Text: Karel Pučelík

02. 06. 2021

1 komentář

Závod za uhlíkovou neutralitou ovlivní i investice

 

Zdroj: Pixabay.com

Zelené investice hrají v ekonomice stále větší roli. Nejen evropské země upínají síly k ekologii a uhlíkové neutralitě. Vlády přicházejí s ambiciózními plány, které s ní počítají v dohledu několika desítek let. Se změnou prostředí musí počítat i investoři.

Loading 

Globální změny životního prostředí jsou vážným tématem již řadu let, v poslední době ovlivňují i podobu ekonomiky. Do budoucna navíc bude tento aspekt ještě důležitější. Je tomu tak i díky pobídkám ze strany vlád, které chtějí negativní dopady průmyslu co nejvíce omezit.

Zelené investice

V posledních dnech s další zelenou strategií přišla německá vláda, která se staví do pozice lídra na poli moderní a udržitelné ekonomiky. „Federální vláda chce z Německa vytvořit přední místo pro udržitelné financování,“ stojí podle Reuters v textu Udržitelné finanční strategie (Sustainable Finance Strategy).  Plán má také podpořit cíle Evropské komise, která by chtěla neutrální unii do roku 2050, a která k tomu chce investovat ročně 350 miliard eur.

Jedním z účelů německé strategie, která obsahuje 26 bodů, je také pomoci investorům podporovat zelené projekty a společnosti, které ve svém působení zohledňují i environmentální a sociální otázky. K orientaci a vyhledávání vhodných investic má zájemcům pomoci „semafor“. Pokud na podzim ve volbách do Bundestagu opravdu uspějí Zelení, jak naznačují průzkumy (prý by mohli i vyhrát či alespoň výrazně promluvit do tvorby vládní koalice), mohl by tlak na udržitelné investice ještě posílit. Nejde ale v žádném případě jen o Německo… Soukromým firmám vlastně ani nezbývá nic jiného, než se trendu přizpůsobit.

Zelený boom

O tom, že jsou zelené investice na vzestupu, napsal i britský magazín The Economist. Týdeník zmiňuje několik společností, které se věnují například produkci větrné či solární energie (třeba Orsted nebo Vestas Winds), jejichž hodnota se od minulého roku zdvojnásobila – nebo ještě více znásobila. Zájem o alternativní společnosti a výrobce je patrný například i z vývoje automobilek vyrábějících elektromobily. Nejde rozhodně jen o Teslu amerického miliardáře Elona Muska – ačkoli ta je „jakousi“ vlajkovou lodí, minimálně kvůli mediální proslulosti.

REKLAMA

Magazín ale také uvádí, že „zelené akcie již nejsou doménou specializovaných udržitelných fondů“.  S tím, že zelené investování není jen libůstkou, ale stává se mainstreamem, souhlasí Wall Street Journal.  Například u tradičních automobilek (jako například BMW nebo Volkswagen) vidíme, že rozhodně nestojí stranou a nesledují zpovzdálí vzestupy a úspěchy „alternativních“ značek, ale do zeleného segmentu aktivně nastupují. A některé ve velkém.

Například zmíněná wolfsburgská značka chce do roku 2030 představit sedm desítek elektrických modelů.  Vedení Volkswagenu se také v minulém roce nechalo slyšet, že do elektromobility v pěti letech nalije částku přesahující astronomických sedmdesát miliard eur. A další miliardy poputují do digitalizace, což dohromady dělá velmi ambiciózní plán.

Ostatně celý automobilový průmysl zažívá obrovské změny, bez ekologického portfolia lze jen těžko uspět, což vědí i v Aston Martinu nebo Lamborghiny. Italská legenda nedávno oznámila, že elektrickou verzi do několika let bude mít každý model. S alternativními pohony se navíc dokonce i závodí, a to na nejvyšší úrovni.  Hybridní agregáty mají i Formule 1 a od příštího roku s nimi budou jezdit i speciály ve světovém šampionátu v rally.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *