CZK/€ 25.235 -0,36%

CZK/$ 23.713 -0,23%

CZK/£ 29.534 -0,43%

CZK/CHF 25.979 -0,25%

16. 03. 2017

0 komentářů

Putinova láska ke zlatým cihlám

 


 

Je obecně známo, že hlavně východní polokoule navyšuje své zlaté rezervy. Naopak Západ se jich spíše zbavuje. Například Kanada veškeré své zlato prodala – svou pozornost obrací na likvidnější aktiva. Také my (Česká národní banka) stále ztenčujeme svoje zásoby drahého kovu – už máme jen necelých 10 tun. Východ jde opačným směrem. A ví proč. Zlato bylo v historii vždy určitým nástrojem moci a vlivu. Velmoci jako Čína nebo Rusko proto své rezervy neustále navyšují.

Rusko každým rokem nakupuje zlato v desítkách tun. Dá se říci, že největší nárůst byl zaznamenán v posledních třech letech. Zejména v posledních měsících úřadování amerického prezidenta Obamy – v říjnu a v listopadu – došlo k výraznému doplnění ruských zlatých rezerv.

V říjnu 2016 země nakoupila 1,3 milionu uncí, což představuje největší přírůstek od roku 1998. Následující měsíc Rusko doplnilo ještě 1 milion uncí. I když si pak v prosinci ruská centrální banka dala pauzu a nenakoupila jedinou unci zlata, její zlaté rezervy narostly jen v roce 2016 o cca 199 tun.

Spekulace o tom, že by se Rusko zbavovalo zlata v době, kdy bylo zasaženo sankcemi a následným úpadkem ekonomiky a znehodnocením rublu, nebyly vůbec na místě. Právě naopak. Období mezi roky 2013 a 2015 bylo ve znamení neustálého navyšování zlatých rezerv, které pokračuje dál.

Rusko je již na šestém místě, co se týče držení zlata. Prim drží USA, následují Německo, Itálie, Francie a MMF. Podíl zlata v ruských rezervách se zvýšil v době globální finanční krize a v posledních letech.

REKLAMA

Trend bude pravděpodobně i nadále pokračovat. Je ovšem třeba poznamenat, že např. země jako je Libanon, Egypt, Laos, Pákistán, Kazachstán nebo Turecko mají ve svých zásobách mnohem vyšší podíl zlata, než má Rusko.

Rusko přičítá svým zlatým rezervám velký strategický význam. Jak prezident Putin, tak premiér Medveděv se mnohokrát nechali vyfotit obklopeni zlatými cihlami a mincemi. Oblíbenost zlata u těchto čelních představitelů je obrovská – jsou si vědomi síly tohoto žlutého kovu i toho, že stále narůstá. Ruská centrální banka také vnímá zlato jako 100% záruku v nejisté politické a ekonomické době. Vypadá to tedy, že Rusko jen tak z nastoupeného trendu neuhne a bude i nadále navyšovat své rezervy a budovat si strategickou výhodu.

Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *