CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

06. 06. 2022

0 komentářů

Průmysl v dubnu šlape brzdu, ukazuje na horší časy. ČNB čeká na inflaci

 

Průmysl v dubnu šlápl na brzdu a poklesl meziměsíčně o 0,8%, což vedlo k reálnému propadu o 3,8%. Největší problémy opět hlásí výrobci dopravních prostředků, a to jak automotive (více než -15% meziročně), tak i výrobci ostatních dopravních prostředků (-28,2% meziročně). Nadále sice platí, že mezi odvětvími zůstávají výrazné rozdíly a řada z nich přispívá k průmyslové produkci výrazně pozitivně (výroba oděvů meziročně roste o více než 18%). Současně je těchto “pozitivních míst” bohužel stále méně a zdá se, že průmysl bude českou ekonomiku v druhém kvartále jako celek viditelně brzdit.  

Podnikatelské nálady včele s PMI v posledních týdnech ukázaly, že nákladové tlaky v průmyslu přetrvávají a růst vstupních cen je jeden z nejrychlejších v historii. Zhoršují se také časy dodávek, hlavním motorem zhoršující se nálady však nově začíná být propad poptávky mezi zákazníky. Vysoké ceny, alespoň podle květnového výsledku indexu nákupních manažerů v průmyslu, mají svůj odraz ve slabší poptávce – nové zakázky padají třetí měsíc v řadě.

I když domácí poptávka slábne, tak zatím ne dostatečně rychle na to, abychom to viděli v pozitivním vývoji vnější bilance. Dnešní dubnová čísla ukázala další výrazné zhoršení zahraničního obchodu – schodek 28,4 mld. CZK byl o 48 mld. Horší než před rokem. Zatímco dovoz kvůli vysokým cenám ropy a plynu vzrostl meziročně o více než 13%, vývozy bohužel jen odrážejí slabý výkon průmyslu a padají meziročně o 1,3%.

Dubnová čísla tak zatím v souhrnu zatím potvrzují naše sázky na lehký pokles ekonomiky ve druhém kvartále (o 0,5% mezikvartálně). To yb nemělo být pro centrální banku ovšem nic překvapivého. Hlavním číslem tohoto týdne pro ni bezesporu bude květnová inflace. Očekáváme že zejména další nárůst cen energií a potravin dostane inflaci do blízkosti 15,5 % (tedy zhruba půl procentního bodu nad prognózu centrální banky).  Pokud tomu tak bude, půjde o další pro-inflační faktor, který může přimět bankovní radu na červnovém zasedání k agresivnějšímu zvýšení sazeb (75 bps a více).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Rozhovor: Investice do rodinných podniků může být nyní zajímavá

Zakladatelé a majitelé společností z 90. let budou čím dál více řešit, jak se z podnikání stáhnout a komu firmu předat. Scházejí nástupníci. Ale trh s prodejem rodinných firem ovlivňují i další aktuální skutečnosti – vysoká inflace, válka na Ukrajině. O tom, jak se nyní investoři dívají na trh M&A […]

Text: Milan Vodička

Foto: EqSA

01. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.