CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

08. 10. 2021

0 komentářů

Průmysl se potýká s nedostatkem vstupů a Škoda plánuje další odstávky

 

Srpnové výsledky průmyslu ukázaly, že nedostatek vstupů začíná být závažnou brzdou dalšího oživení českého hospodářství. Zatímco většina průmyslových odvětví v srpnu ještě meziročně rostla, výpadky vstupů pro sužovaný autoprůmysl přispěly k meziměsíčnímu poklesu průmyslu o 3 % a výraznému meziročnímu poklesu. Celkově se dostal automobilový průmysl téměř 16 % pod úroveň loňského srpna, respektive 12 % pod úroveň roku 2019.  A podzim pravděpodobně nebude lepší. Největší česká automobilka Škoda Auto sice tento týden opět rozjela výrobu, ale situace se nevyvíjí dobře. Chybí nejen polovodiče, ale i další komponenty (například autorádia), a automobilka se proto rozhodla zcela přestat vyrábět modely, pro které nemá potřebné díly. Pravděpodobně tak podle Hospodářských novin zcela vypustí pondělní a úterní směny.

Loading 

Slibná jsou na první pohled meziroční tempa u nových zakázek za celý průmysl (celkově +6,2 %), ovšem rostou už pouze jejich objemy (jsou dražší a dražší) a ne celkový počet. A zcela mimo opět stojí výroba aut, kde došlo v posledním měsíci k prudkému poklesu nových objednávek, které se dostaly pod úroveň roku 2019.

Na základě posledních čísel a zpráv se dá  předpokládat, že od poloviny roku byl dosavadní tahoun českého oživení (průmysl) už spíše jeho brzdou. Ve třetím kvartále zatím podle dostupných dat sice dál česká ekonomika pokračovala v oživení. Nebylo ovšem nijak silné a bylo tažené zejména rozvolněním v sektoru služeb. Domácí varovné zprávy jenom podtrhují čísla ze sousedního Německa, kde průmysl v srpnu také prudce propadl. A to bude řadě českých firem (nejen z autoprůmyslu) bezesporu přidělávat další vrásky na čele.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *