CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

15. 07. 2021

0 komentářů

Průmysl přestává fungovat jako motor evropského oživení

 

Průmysl v eurozóně opět viditelně zaostal za očekáváním – v květnu na místo očekávané stagnace poklesl o procento. A to nehledě na to, že podnikatelské nálady věštily průmyslové výrobě výrazně lepší výsledek. Meziroční tempo průmyslu zůstává vysoké (přes 20 %), to však o mnohém nevypovídá. Extrémně nízká srovnávací základna roku 2020 by vykouzlila svižný růst i z daleko horších květnových čísel. Faktem je, že v druhém kvartále již naplno na řadu průmyslových odvětví dolehl fenomén v lepším případě opožděných a v horším zcela nedostupných subdodávek. Výroba tak viditelně zaostává za vysokými novými objednávkami. A to se bude odrážet ve výkonu ekonomiky ve druhém a možná i ve třetím kvartále. 


Naše nowcasty pro eurozónu ukazují v tuto chvíli na relativně mírný mezikvartální růst o 0,9-1,2 % mezikvartálně. To je relativně málo na to, že druhý kvartál se nesl ve znamení poměrně výrazného rozvolňování pandemických opatření a boomu v sektoru služeb.

Podobný příběh pozorujeme i v Česku. Na druhou stranu je zapotřebí připomenout, že odvětví, která čelí v tuto chvíli největším výpadkům v subdodávkách (automotive), jsou v souhrnném účtování s pandemií zatím nejúspěšnější. Výroba automobilů v Česku je po sezónním očištění zhruba 20 % nad úrovněmi z počátku roku 2020. Na druhou stranu květen zatím nepřinesl výraznější úlevu nejvíce “zkoušeným” službám.

 

REKLAMA

Tržby v pohostinství a hoteliérství sice začaly růst, ale i tak zůstávají více než 50 % pod před-pandemickými úrovněmi. Podobně nepřesvědčivě zatím na nízkých úrovních stagnují podnikové služby a hlavním tahounem rozvolňovacího oživení zůstává obchod. Náš český nowcast proto podobně jako v eurozóně neukazuje na nijak rychlý růst (okolo 1 % mezikvartálně).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.