CZK/€ 24.985 +0,22%

CZK/$ 23.170 +0,23%

CZK/£ 29.980 +0,51%

CZK/CHF 26.235 +0,29%

12. 03. 2025

Průmysl překonal odhady, přesto je to bída

 

Objem tuzemské průmyslové výroby v lednu letošního roku oproti předchozímu měsíci klesl o 0,3 %, což odpovídá meziročnímu snížení o 0,6 %. Jedná se o lepší výsledek, než očekával trh (-1,2 %) i než jakého bylo dosaženo o měsíc dříve (-3,0 %). Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,0 %, přičemž více ubylo těch zahraničních (-1,3 %) než domácích (-0,4 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o 2,1 %, jejich průměrná mzda pak vzrostla o 5,9 %.

Loading



 

Meziměsíčně nejvíce vzrostla produkce v sektoru výroby usní (18,1 %), těžby a úpravy uhlí (10,1 %) či výroby ostatních dopravních prostředků (7,1 %), naopak snížení hlásí zpracování dřeva a výroba dřevěných výrobků (-7,2 %), ostatní těžba a dobývání (-6,2 %) či výroba motorových vozidel (-6,0 %).

Meziročně vzrostla hlavně výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (13,9 %), opravy a instalace strojů a zařízení (7,2 %) a výroba usní (6,5 %), v červených číslech naopak zůstává výroba oděvů (-21,4 %), výroba ostatních dopravních prostředků (-15,6 %) či výroba základních kovů (-6,1 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých sektorů byl průmyslový výkon tažen nahoru zejména odvětvím výroby počítačů (příspěvek 1,8 procentního bodu), naopak brzdou se stala výroba motorových vozidel (-3,1pb). Objem nových zakázek se meziročně zvýšil hlavně ve výrobě počítačů (23,2 %), propad naopak hlásí výroba oděvů (-14,5 %).

Zázrak se nekoná, průmysl zůstává v útlumu. Lednový výsledek sice překonal očekávání, nicméně ta byla nastavena velmi nízko. Tuzemský průmyslový sektor tak i nadále paběrkuje kolem nuly, když v jednom měsíci mírně naroste, v tom dalším naopak poklesne, a ve výsledku stagnuje. To přitom platí nejen v posledních měsících, nýbrž spíše mnoha letech, když celkový objem průmyslové produkce zůstává na úrovních, kterých dosahoval již na jaře roku 2017. S ohledem na vývoj v Německu se přitom jedná vlastně spíše o úspěch, když jeho vlastní průmyslový výkon mezitím stačil klesnout až na úroveň roku 2010. Naděje na výraznější zotavení přitom nadále zůstává spíše v teoretické rovině.

Klesající české i evropské úrokové sazby spolu s rostoucími reálnými příjmy obyvatel slibují oživení spotřebitelské i investiční poptávky a samotní průmyslníci reportují rostoucí optimismus ohledně blízké budoucnosti. Toto nadšení by ovšem mohlo velmi rychle pohasnout, pokud se obchodní konflikt mezi Evropou a Spojenými státy rozhoří v intenzitě, kterou naznačuje Donald Trump. I pokud se v tomto ohledu nakonec podaří dosáhnout usmíření, předpokládáme, že český průmyslový sektor letos neporoste a za celý rok vykáže stagnaci. Případná obchodní válka by jej pak prakticky zaručeně poslala do záporu.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading


Související články

Komentář: Pokud si myslíte, že to nemůže být horší, máte malou představivost

Co kdybych vám řekl, že obchodní války jsou pouze předehra k ještě větším změnám. Vedle tarifů na zboží se totiž objevuje možnost tarifů na kapitál. Na první pohled to zní jako ekonomická hereze. Ekonomové tradičně považují příliv kapitálu za pozitivní – financuje americký státní dluh a podporuje […]

Text: Redakce

26. 03. 2025

Jak se předpovědi na rok 2024 potkaly s realitou a co čeká investory v tomto roce?

Každý rok jsme již od listopadu zaplaveni analýzami a výhledy na příští rok. Často se takto dozvíme, co která banka nebo investiční společnost od investic a finančních trhů očekávají. Téměř vůbec se však následně nepotkáváme s tím, že by se stejným nasazením byly publikovány zprávy, které by podobně […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 03. 2025