CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

07. 02. 2022

0 komentářů

Průmysl na konci roku v útlumu

 

Slabší prosincové výsledky průmyslu nejsou žádným překvapením. Už průběžné zprávy o vývoji v automobilovém průmyslu dávaly tušit, že závěr roku nebude z hlediska výkonu našeho největšího odvětví nijak oslnivý. Problémem ovšem není nezájem zákazníků, ale přetrvávající nedostatek komponent zejména pro automobilový průmysl. 


V prosinci se výroba v průmyslu meziměsíčně snížila o téměř 3 %, ve srovnání s předloňským prosincem byla níže o dvě procenta. Podíváme-li se na sezónně očištěné výsledky publikované statistickým úřadem, je vidět, žeslabší byla čísla ze všech velkých oborů. Počínaje automobilovým průmyslem, který podobně jako v dalších zemích unie trpí přetrvávajícím nedostatkem dovážených komponent. Nicméně propad tentokrát zaznamenalo i strojírenství, výroba PC, slabší byla i výroba elektrických zařízení nebo potravinářských výrobků.

Průmysl stále brzdí nefunkční mezinárodní dodavatelské řetězce, drahá a nespolehlivá doprava, vysoké ceny vstupů včetně energií a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Při pohledu na zakázky je vidět, že na slabou poptávku si firmy moc stěžovat nemohou. I v prosinci nové objednávky rostly a v celém průmyslu byly o 10 % výše než v roce 2019. Na druhou stranu nelze přehlížet, že jsou to výsledky v běžných cenách, které za poslední rok extrémně narostly, takže jejich aktuální vývoj musíme brát s jistou rezervou.

Za celý rok 2021 se průmyslová výroba zvýšila o 6,4 % a výrazně umazala propad vzniklý v prvním roce pandemie. Výsledky průmyslu mohly být nepochybně lepší, kdyby se třeba automobilový průmysl nemusel uchylovat k prodlužování odstávek v důsledku chybějících součástek. Zatímco celé odvětví skončilo zhruba procento pod výsledky předpandemického roku 2019, jeho největší součást – výroba aut – dokonce o 8,5 %.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.