CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

08. 08. 2022

0 komentářů

Průmysl je v červnu v plusu, pod “kapotou” však skrývá velké rozdíly

 

Český průmysl v červnu skončil lehce nad našimi očekáváními a vzrostl o 0,5 % meziměsíčně a 1,7 % meziročně. Celkové číslo však skrývá poměrně výrazné rozdíly napříč jednotlivými sektory. 

Viditelně se vylepšuje situace v sektoru automotive, kde polevuje napětí v subdodavatelských řetězcích a produkce roste. Dohánění zameškané produkce v automotive (+2,3 % meziměsíčně a 18 % meziročně) však kontrastuje se slábnoucím výkonem řady dalších klíčových odvětví.  Zaostává zejména výroba kovů a strojírenství (-7,9 % meziměsíčně a -7,4 % meziročně), pokles nebo zvolnění dynamiky produkce však zasáhlo širší paletu odvětví.

Pozitivní zprávou je sice stále relativně solidní dynamika nových zakázek (15 %), zvlášť s těmi zahraničními však začínají mít podle průzkumů v průmyslu (měkkých ukazatelů) české podniky problémy. Zdá se, že v prostředí vysoké nejistoty a rostoucích cen už na řadě klíčových trhů může poptávka po českých exportech ochlazovat. Proto solidní výsledek červnových zakázek bereme spíše s rezervou – strojírenství za průměrem zaostává a je otázkou, zda bude udržitelný rychlý růst zakázek v sektoru automotive. Dnešní čísla jsou nicméně konzistentní s prvním odhadem HDP za druhý kvartál (+0,2 % qoq).

Z pohledu ČNB je zajímavé sledovat náznaky relativní odolnosti trhu práce – zaměstnanost roste a s ní i relativně svižně (vzhledem k vysoké nejistotě) mzdy (8,1 % meziročně). Pokud podobné tempo mezd uvidíme napříč tržními odvětvími, bude ČNB překvapena – v poslední prognóze počítá s růstem sazeb v Q2 2022 pouze o 3,9 % meziročně. To pak může být argument navíc pro další růst sazeb.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.