Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Provident Financial Group má problémy. Nezvládá vymáhat dluhy

Investice 22.08.2017 | 18:06 0 Komentářů

Ředitel britské společnost Provident Financial Group (PFG) Peter Crook nečekaně rezignoval. Navíc firma ruší výplatu dividend a už podruhé za poslední dva měsíce zhoršila výhled.

Akcie PFG odepsaly zhruba 75 procent hodnoty. Firma letos očekává ztrátu 80 milionů až 120 milionů liber (2,3 miliardy až 3,4 miliardy korun).

„Přestože britská společnost PFG používá ve Velké Británii obchodní jméno Provident, nemá žádný vztah ke společnosti Provident Financial působící v České republice,“ řekl mluvčí firmy Ondřej Holoubek. Česká společnost Provident Financial je součástí britské skupiny International Personal Finance Group (IPF), která sice byla původně divizí PFG. V roce 2007 se obě firmy oddělily a každá z nich podle Holoubka působí dlouhodobě jako nezávislý subjekt.

Problém PFG je, že se zatím nepodařilo najmout dostatek lidí, což mimo jiné znamená, že zaostává ve výběrech dlužných částek. Loni se firmě dařilo vymáhat 90 procent částek, nyní je to 57 procent. Proto očekává tak vysokou ztrátu.

„U poskytovatele rizikových půjček je to katastrofální propad ceny akcií. Je to, jako kdyby posledních deset let nebylo,“ řekl podle agentury AP analytik Neil Wilson ze společnosti ETX Capital. Akcie PFG později část ztrát smazaly a po 15:00 SELČ se prodávaly za zhruba 5,60 libry se ztrátou 67 procent. Akcie IPF naopak 1,7 procenta přidávaly a pohybovaly se kolem 1,97 libry za kus.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.