CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

13. 03. 2019

0 komentářů

Propad akcií Boingu není fatální. Trump se snaží situaci nezhoršit

 

Nedělní pád letadla nadále značně otřásá akciemi společnosti Boeing. Od nehody se hodnota firmy na burze v New Yorku propadla téměř o 27 miliard dolarů, což činí 11 procent.  

Z dlouhodobého hlediska tak zatím nelze hovořit o fatálním pádu akcií Boeingu. Do značné míry jej v těžké době podporuje přístup zejména amerického Federálního úřadu pro letectví, který argumentuje, že neexistují důkazy o systémovém propojení loňské a letošní fatální nehody Boeingu 737 MAX 8. Úřad zastává sice čistě rozumově celkem pochopitelnou pozici, podle níž bez důkazu nelze k věci přistupovat na základě presumpce viny, ovšem úřady pro letectví v mnoha jiných zemích, včetně Evropské unie, už nařídily uzemnění dotčeného typu letadla,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund a dodal, že stažení tohoto typu letadla z provozu je z emocionálního hlediska pochopitelné.

Donald Trump se zatím sice za společnost Boeing přímo nepostavil, ale ani neudělal nic, co by firmě mělo ublížit. „Kritizoval spíše obecně přístup ke konstrukci nejmodernějších letadel, který je podle něj už až příliš komplexní. Prezident, zdá se, nechce prohlubovat propad akcií Boeingu, který patří mezi symboly celé americké ekonomiky, a vlastně celé Ameriky, kterou Trump chce – jak zní jeho známý slogan – „učinit opět skvělou,“ řekl Kovanda.

Uzemnění boeingů komplikuje leteckou dopravu. V úterý večer dvě letadla typu Boeing 737 MAX 8 české společnosti Smartwings mířila do Prahy, ale na cestě je ale zastihlo rozhodnutí Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) o zastavení provozu tohoto typu letounů. Jedno letadlo muselo přistát v Tunisu a druhé v turecké Ankaře. Společnost Smartwings pro cestující z Dubaje i z Kapverdských ostrovů cestující poslala letadla jiného typu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022

Rozhovor: Zájem o fondy kvalifikovaných investorů stále roste

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI) jsou stále oblíbenějším investičním nástrojem, který je určen těm, kteří s investicemi již mají nějakou zkušenost. O tom, jak se tento trh vyvíjí, jak současná situace ovlivňuje výnosy a jaký lze očekávat další vývoj, jsme mluvili s členem představenstva a finančním ředitel AVANT investiční […]

Text: Milan Vodička

Foto: AVANT investiční společnost

26. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.