Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Propad akcií Boingu není fatální. Trump se snaží situaci nezhoršit

Investice 13.03.2019 | 17:24 0 Komentářů

Nedělní pád letadla nadále značně otřásá akciemi společnosti Boeing. Od nehody se hodnota firmy na burze v New Yorku propadla téměř o 27 miliard dolarů, což činí 11 procent. 

Z dlouhodobého hlediska tak zatím nelze hovořit o fatálním pádu akcií Boeingu. Do značné míry jej v těžké době podporuje přístup zejména amerického Federálního úřadu pro letectví, který argumentuje, že neexistují důkazy o systémovém propojení loňské a letošní fatální nehody Boeingu 737 MAX 8. Úřad zastává sice čistě rozumově celkem pochopitelnou pozici, podle níž bez důkazu nelze k věci přistupovat na základě presumpce viny, ovšem úřady pro letectví v mnoha jiných zemích, včetně Evropské unie, už nařídily uzemnění dotčeného typu letadla,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund a dodal, že stažení tohoto typu letadla z provozu je z emocionálního hlediska pochopitelné.

Donald Trump se zatím sice za společnost Boeing přímo nepostavil, ale ani neudělal nic, co by firmě mělo ublížit. „Kritizoval spíše obecně přístup ke konstrukci nejmodernějších letadel, který je podle něj už až příliš komplexní. Prezident, zdá se, nechce prohlubovat propad akcií Boeingu, který patří mezi symboly celé americké ekonomiky, a vlastně celé Ameriky, kterou Trump chce – jak zní jeho známý slogan – „učinit opět skvělou,“ řekl Kovanda.

Uzemnění boeingů komplikuje leteckou dopravu. V úterý večer dvě letadla typu Boeing 737 MAX 8 české společnosti Smartwings mířila do Prahy, ale na cestě je ale zastihlo rozhodnutí Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) o zastavení provozu tohoto typu letounů. Jedno letadlo muselo přistát v Tunisu a druhé v turecké Ankaře. Společnost Smartwings pro cestující z Dubaje i z Kapverdských ostrovů cestující poslala letadla jiného typu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.