Úterý 16. července. Svátek má Luboš.

Donald Trump navrhl na post šéfa Světové banky jejího kritika Davida Malpasse

Makro 07.02.2019 | 15:31 0 Komentářů

Dosavadní šéf Světové banky Jim Yong Kim k 1. únoru odstoupil.  Americký prezident Donald Trump navrhl na toto místo jejího kritika Davida Malpasse. Yongovi zbývaly ještě tři roky do vypršení mandátu.

David Malpass je dvaašedesátiletý ekonom, dlouholetý republikán a dosavadní vysoký úředník ministerstva financí USA. Právě on je podle Donalda Trumpa „tou správnou osobou, která by se měla zhostit této neuvěřitelně obtížné práce.“ Americký prezident jej označil za „prorůstového reformátora“.

Malpass za svůj hlavní cíl označil provedení změn uvnitř banky, které pomáhal sjednávat spolu s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem.

V případě, že bude jeho nominace schválena, Světová banka nejspíš své úvěry zacílí jen na nejchudší země světa. Malpass se bude snažit roli této instituce, jejímiž členy je 189 zemí a která podporuje především projekty zaměřené na boj s chudobou, omezit.

Rada může hlasovat až o třech kandidátech a instituce přijímá nominace do 14. března. Významnou hlasovací silou disponují i Evropané, kteří ale nejspíš Trumpovu volbu pravděpodobně blokovat nebudou.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.