Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Prohlášení guvernéra ČNB stačilo k posílení koruny

Makro 14.01.2015 | 09:50 0 Komentářů

Guvernér České národní banky (ČNB) včera na svém blogu na stránkách ČNB prohlásil, že v tuto chvíli podle jeho názoru není nutné, aby měnová politika ČNB rychle reagovala na pokles cen potravin nebo ropy. Koruna vzápětí reagovala posílením o 0,9 procenta z 28,32 korun za euro na 28,1 korun za euro.

„Teprve pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a systematický pokles inflačních očekávání, bylo by třeba zvážit posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň,“ uvedl guvernér.

Guvernér dále uvedl, že měnovou politiku ovlivňuje zejména budoucí vývoj poklesu cen ropy či potravin a dodal: „U takových faktorů měnové politiky se v úvahu berou pouze jejich druhotné dopady, jež už mohou ovlivnit i poptávku a tím i inflaci ve střednědobém horizontu. Tedy například míru, ve které ovlivní inflační očekávání, či třeba v případě poklesu cen ropy snížit i budoucí růst mezd. Jenže pokles cen ropy je současně pro českou ekonomiku velmi dobrá zpráva, která ke zpomalení růstu mezd vést nemusí (byť vyloučit to nelze), a ani nad slušnou úrodou netřeba brečet.“

Zdroj: iDnes.cz, Blog ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.