CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

15. 02. 2021

0 komentářů

Proč si Italové půjčují rekordně levně, když dluh atakuje 160 % HDP?

 

Výnosy italských vládních dluhopisů ke konci uplynulého týdne spadly na historicky nejnižší úrovně – italská vláda si je tak schopná na deset let půjčit za méně než 0,5% úrok. To vše ve chvíli, kdy podle čerstvé prognózy Evropské komise Itálie nedosáhne na předkrizové úrovně HDP ani na konci příštího roku a veřejné zadlužení letos překročí 160 % HDP. Proč tolik optimismu?

Loading 


Italský příběh zapadá do širšího obrázku trhů, na kterých v posledních měsících rostlo skoro cokoliv, co nabízelo “určitý výnos”, a to nehledě na míru rizika. Vpřed tak pádily nejen globální akcie, měny a dluhopisy rozvíjejících se trhů, ale ve finále také čistě spekulativní aktiva, která žádný výnos nenabízejí – jako například kryptoměny.
Italským dluhopisům se také zamlouvá vidina pokračující měnové expanze ECB, která pravděpodobně bude v dohledné době pokračovat s masivními investicemi do vládních dluhopisů a otázka růstu úrokových sazeb je podle trhů v eurozóně v nejbližších třech letech zcela mimo hru.A v neposlední řadě se trhům líbí, že novým premiérem by mohl být právě bývalý šéf ECB Mario Draghi. Ne, že by dokázal zázraky. Ovšem pro investory je to prověřený, zkušený ekonom a politik, který je zárukou dobrých a konstruktivních vztahů s Bruselem. A ty Řím ve chvíli, kdy překračuje kritérium pro veřejný dluh skoro o 100 % HDP, bude potřebovat.
Jinak v tomto týdnu v eurozóně bude klíčové sledovat první výsledky podnikatelských nálad za únor (PMI). Čtvrtý kvartál zvládly evropské ekonomiky vesměs lépe díky odolnému průmyslu a trhy budou zvědavé, zda problémy se subdodávkami nebo slabší poptávka nezadělávají v průmyslu na nový problém.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *