Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Proč se ceny ropy WTI a Brent se rozcházejí?

Investice 20.11.2013 | 12:20 0 Komentářů

Severomořská ropa s názvem Brent a americká označovaná jako WTI (West Texas Intermediate) jsou dva základní typy ropy, které se dnes obchodují na světových trzích. První v pořadí se obchoduje hlavně v Londýně a ta druhá v USA. Co se kvality týče, tak lepší je ta americká, protože obsahuje méně síry (0,24 procenta) než ropa Brent (0,37 procenta). Z logiky věci plyne, že kvalitnější zboží by mělo být i dražší. Avšak ne vždy tomu tak na trzích je (komentář Bossa).

Ačkoliv jdou jejich ceny často ruku v ruce, vyskytují se i období, kdy se ceny ropy Brent a WTI rozcházejí, což se děje i nyní. Obě dvě totiž mohou ovlivnit specifické fundamenty. Cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI je momentálně 12 dolarů za barel (cca 159 litrů), což je nejvíce od března letošního roku. Americká ropa WTI je nyní výrazně levnější než evropská Brent.

Cena ropy WTI díky rostoucím zásobám této komodity v USA klesá, zatímco cena ropy Brent kvůli neklidu v Íránu, Libyi a Nigérii stoupá. Nicméně situace se již brzy může změnit, a to hlavně díky poklesu ceny ropy Brent, která by mohla těžit z jednání, která nyní probíhají s Íránem v Ženevě.

Co způsobuje růst ceny ropy Brent?

Světové velmoci se dnes scházejí v Ženevě, aby vymyslely předběžnou dohodu s Íránem ohledně jeho jaderného programu. Žádná ze stran neočekává, že by země dospěly k definitivní úmluvě, avšak účastníci jednání by mohli docílit alespoň částečných příslibů, po nichž by se potenciální uvolnění sankcí na export íránské ropy stal o krůček reálnější. V případě, že země najdou společnou řeč, cena ropy Brent by mohla polevit. Írán nyní nemůže kvůli sankcím exportovat cca 1 milión barelů ropy denně, což drží cenu Brentu nahoře. Uvolnění těchto sankcí by vedlo k poklesu ceny ropy Brent.

Cenu ropy Brent momentálně kromě exportních sankcí uvalených na Írán, svazují i nepokoje v Libyi a Nigérii. Násilí a nejistota budou naneštěstí pravděpodobně charakteristickými znaky libyjské politiky a společnosti až do té doby, dokud nebude vytvořena nová ústava a zemi nebude řídit nová legitimní vláda.

Proč WTI zlevňuje?

Na druhé straně cena ropy WTI momentálně klesá, a to díky rostoucím zásobám této komodity ve Spojených státech. Ty momentálně těží z rostoucí produkce černého zlata v zemi díky těžbě z břidlic. V říjnu letošního roku USA poprvé za posledních 20 let vytěžily více ropy, než importovaly, což vysvětluje rostoucí zásoby ropy WTI a tedy i pokles ceny.

Graf: Srovnání vývoje cen ropy Brent (fialová) a WTI (oranžová)

bossa-bret-vs-wti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.