Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Proč kalkulačka povinného ručení nabízí levnější povinné ručení? Proč se liší cena povinného ručení?

12.11.2020 | 11:45 1 Komentář

Povinné ručení, přesněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, musí být uzavřeno pro každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Většina řidičů se snaží pojistit svůj vůz co nejlevněji, s čímž do značné míry pomáhají kalkulačky povinného ručení. Jak je možné, že tyto online kalkulačky nabízejí povinné ručení výhodněji než samy pojišťovny? A od jakých parametrů se vůbec cena povinného ručení odvíjí?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je ze zákona povinné. Řidiči, kteří jezdí bez povinného ručení, mohou být sankcionováni pokutou ve výši 5 000 až 40 000 korun. Pokud navíc způsobí nehodu, budou muset veškeré škody uhradit, a to v plné výši. Se sjednáním povinného ručení se proto nevyplatí otálet.

Nejvýhodnější nabídku snadno a rychle vyhledá kalkulačka povinného ručení, která funguje také jako srovnávač cen

Vyzkoušejte nezávaznou kalkulaci pojištění auta zdarma a ušetřete tak peníze i čas strávený na pobočkách pojišťoven. Kalkulačky povinného ručení pracují s konkrétními údaji o vozidle a osobě pojistníka a nabídnou proto takové varianty pojištění, které jsou pro daného řidiče a jeho automobil nejvýhodnější.

Proč se ceny povinného ručení liší?

Ceny povinného ručení závisí na mnoha faktorech, které se týkají jak vozidla, tak pojistníka. Parametry vozidla, které jsou klíčové pro výpočet ceny povinného ručení, zahrnují:

  • výkon motoru,
  • objem válců,
  • hmotnost, stáří a druh vozidla,
  • způsob užívání vozidla.

Výkon a objem motoru má na cenu povinného ručení zásadní vliv. Platí, že čím vyšší objem a výkon, tím vyšší pojistné. Dalšími cenotvornými faktory jsou hmotnost, stáří, druh a způsob užívání vozidla.

Řidič osobního automobilu bude platit pojistné v jiné výši než řidič nákladního vozu nebo motocyklu. Roli dále hraje například skutečnost, zda jde o vozidlo taxislužby, autoškoly či vozidlo k osobnímu užití.

Pokud jde o osobu pojistníka, cenu povinného ručení ovlivňuje zejména:

  • věk,
  • lokalita bydliště,
  • délka bezeškodního průběhu.

V rámci cenotvorby pojišťovny zohledňují věk pojistníka. Například řidič ve věku 30 let je považován za rizikovějšího a zaplatí proto vyšší pojistné. Důležitá je rovněž lokalita bydliště. Dle dlouhodobých statistik je riziko nehody vyšší ve větších obcích, proto řidiči s trvalým pobytem v Praze za povinné ručení zaplatí nejvyšší cenu.

Od délky bezeškodního průběhu se odvíjí výše bonusu / malusu. Cena s maximálním bonusem a bez bonusu se může lišit až o polovinu.

Nejlevnější zákonné pojištění vozidla lze bez námahy vyhledat pomocí online kalkulačky povinného ručení.

Pojišťovny jednotlivým parametrům přikládají různou váhu, v důsledku čehož se ceny zákonného pojištění liší. Jedna pojišťovna řidiči nabídne i o několik tisíc korun levnější povinné ručení než pojišťovna druhá. Z tohoto důvodu je nejsnazší využít kalkulačku povinného ručení, která aktuální nabídky pojišťoven zobrazí a seřadí od nejlevnější po nejdražší.

Jak fungují kalkulačky povinného ručení?

Kalkulačky povinného ručení mnohdy nabízejí nižší ceny než samotné pojišťovny. Jak je to možné? Jak jsme již uvedli, nezávislé online kalkulačky porovnávají aktuální nabídky různých pojišťoven. Mnohé pojišťovny nabízejí slevu při sjednání online, jelikož se jedná o proces méně administrativně náročný.

V kalkulačce povinného ručení lze nabídky snadno porovnat a v případě zájmu pojištění rovnou sjednat. Zprostředkovatel pojištění, který danou kalkulačku provozuje, s pojišťovnou vše vyřídí a klient tak ušetří čas, peníze i případné starosti.

Díky tomu, že kalkulačky zohledňují všechny údaje důležité pro výpočet ceny povinného ručení, a to včetně bonusu za jízdu bez nehod, lze skutečně najít tu nejvýhodnější nabídku na trhu. Vše je navíc možné zařídit online –⁠ potřeba je pouze technický a občanský průkaz, připojení k internetu a počítač, popřípadě chytrý telefon.

Jeden komentář: “Proč kalkulačka povinného ručení nabízí levnější povinné ručení? Proč se liší cena povinného ručení?”

  1. Divná kalkulačka napsal:

    Inzerovaná kalkulačka je divná – inzeruje třeba spolupráci s Wüstenrotem, který už tu dávno není. Naopak dává nabídky i od Pillow, kterou nemají ve spolupracujících pojišťovnách. A není kam zadat, kolik najedu, abych měl nižší cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.