Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Problémy Dubaje ovlivňují trh s komoditami i středoevropské měny

Dubajská státní společnost Dubai World požádala o doklad splatnosti svých dluhopisů splatných v prosinci ve výši 3,5 miliard dolarů. zvýšenou nedůvěru pak pocítily jak středoevropské trhy, tak trh s komoditami.

Problémy dubajských státních společností se splácením dluhu trápí investory již od středy a investoři se bojí nejhoršího scénáře, při němž by mohlo dojít k odmítnutí splácení dluhů společností Dubai World a Nakheel v celkové výši 80 miliard dolarů.

Ke zvýšení rizikové averze vůči rozvíjejícím se ekonomikám přispěly ve střední Evropě také problémy se splácením dluhu na Ukrajině a razie EU proti ČEZu, což vedlo k výprodeji jeho akcií. Následně došlo k oslabení všech středoevropských měn, především pak forintu kvůli problémům Maďarska s jeho zadlužeností.

Svůj dopad měla situace také na trh s komoditami, které dnes ráno výrazně oslabovaly. Výrazně ztrácely drahé kovy (zlato se propadlo z 1 190 dolarů za unci až ke 1 140 dolarům) a rovněž například ropa, která se propadla k 73 dolarům.

Trhy se obávají řetězové reakce a strach panuje zejména v otázce zadlužení společností v oblasti Perského zálivu, čímž dramaticky rostou jejich credit default swapy.

Zdroj: Patria, Česká spořitelna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.