CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

28. 11. 2009

0 komentářů

Problémový dluh Dubaje zatížil akcie zvláště finančních titulů!

 


 

Proč situace v Dubaji ovlivňuje akcie na české burze?

Zdá se, že arabští šejkové to s utrácením přece jen trochu přehnali  a současná situace určitě stojí za trochou zamyšlení. Ještě před nedávnou dobou málokoho napadlo, že problémy spojené s finanční krizí by mohly významněji zasáhnout právě „bohaté emiráty“ v okolí Perského zálivu. Situace se někdy opravdu velmi rychle mění.

Kdo byl někdy byť jen na letišti v Dubaji, který je hlavním městem nejlidnatějšího státu Spojených arabských emirátů, určitě vnímal monstrózní rozmařilost tohoto místa v poušti. Umělé sjezdovky uprostřed pouště? Umělé ostrovy? Vše bylo možné financovat díky dříve nevyčerpatelným státním fondům a ropnému bohatství. Ovšem ke všemu se přidaly ještě mnohamiliardové půjčky, které financují velké banky – pochopitelně nejen z Dubaje.

Problémy se splácením úvěrů má státní společnost Dubai Word a Nakheel, které v brzké době mají splatit syndikovaný úvěr ve výši 6,7 mld. USD. Tato částka nemusí být konečná a nejčernější odhady hovoří o problémech se splacením úvěru v hodnotě 80 mld. USD. V případě neschopnosti splácet by mohlo dojít až k teoretickému státnímu bankrotu, ale tento scénář je spíše hypotetický. Na situaci reagovaly akcie zvláště bankovních titulů a celý finanční sektor se v průběhu středy a čtvrtka sesunul poměrně hluboko do ztát.

Pro investory není ani tolik zásadní samotný nesplacený úvěr, ač je celková suma obrovská, na globálním trhu by se tato částka rozprostřela a ztratila. Navíc jsou úvěry kryty majetkem a nutno připomenout, že ropná pole Dubaj stále vlastní. Zásadní je ztráta důvěry v prosperitu regionu, která by v konečném důsledku mohla otřást dnes tak křehkým zotavením globální ekonomiky. Snaha dohodnout se tedy bude na všech stranách.

Erste Bank propadla až k 705 Kč

Na českém trhu reagovaly na výše zmíněné zprávy zejména akcie Erste Bank, které se ještě v průběhu pondělí obchodovaly za hodnoty kolem 766 Kč. Zvláště během středy a čtvrtka titul výrazněji oslaboval a to až k 705 Kč, tedy níže o plných 8 %. Díky pátečnímu pozitivnímu závěru byly ztráty částečně korigovány, když akcie Erste Bank vzrostly až na 736 Kč.

REKLAMA

Nejprudší nárůst kurzu titul zaznamenal v pátek po 16. hodině na burze RM-SYSTÉM, když kurz kopíroval posilování titulu na burze ve Vídni. Za pouhou hodinu kurz vrostl o 11 Kč. Na pražské burze, kde se obchoduje pouze do 16 hodin titul uzavřel na hodnotě 723 Kč.

Výsledky hospodaření ECM

Bez výraznějších ztrát přežila oznámené výsledky hospodaření za 3.Q společnost ECM. Tento developer vykázal za třetí čtvrtletí ztrátu ve výši 10,5 mil. EUR, když očekávání trhu bylo o trochu optimističtější. Akcie na výsledky reagovaly oslabením až na 301 Kč. V závěru týdne rovněž část ztrát korigovaly a uzavřely na hodnotě 317,90 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *