CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

28. 11. 2023

0 komentářů

Pro aktivaci “Sahmova pravidla” pro recesi v USA netřeba chodit daleko

 

S blížícím se koncem roku zpravidla makroekonomičtí analytici brousí tužky, aby mohli narýsovat výhled na rok příští a tím ohromili svoje čtenáře. Ne jinak je tomu i letos, když jedno z kontroverzních témat, které rozhodne o úspěchu výhledu pro 2024, bude přesnost odhadu americké ekonomiky. Zde se názory přitom stále dosti liší, když ve hře je jak silná konjunktura, tak recese.

Loading



 

Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloobchodní tržby, tak to na recesi v USA ani náhodou nevypadá. Ne vše však vypadá tak růžově, přičemž ve hře je několik indikátorů, které recesi opatrně avizují.

Může to být například invertovaná výnosová křivka, jejíž negativní sklon se opět prohlubuje či například index podnikatelské nálady ISM (resp. PMI), který bude v USA zveřejněn tento pátek, a jehož hodnota pod 50 body rovněž volá po recesi.

Dalším varovně vyvíjejícím se indikátorem recese, který v poslední době vyplaval na mediální povrch, je pak tzv. Sahmovo pravidlo. Toto pravidlo, jež odvodila americká ekonomka a bývalá výzkumnice Fedu Claudia Sahm, jednoduše říká, že recese přichází, pokud rozdíl tříměsíčního klouzavého průměru míry nezaměstnanosti a minima tohoto ukazatele za posledních dvanáct měsíců překročí hodnotu 0,5 (resp. půl procentního bodu).

Aktuálně se Sahmovo pravidlo nachází na hodnotě 0,33 (viz link: https://fred.stlouisfed.org/series/SAHMCURRENT), nicméně pokud by například listopadová míra nezaměstnanosti setrvala na hodnotě 3,9 % a o měsíc později jen o desetinku vzrostla na 4,0 %, tak by se hodnota pravidla dostala na 0,53. A v tomto makro-scénáři, který je podle nás docela pravděpodobný, již zvony ve Washingtonu začnou bít na poplach recese.

REKLAMA

Nabízí se otázka, zda eventuální naplnění podmínky Sahmova pravidla na přelomu roku musí nutně přivolat recesi v roce 2024. Ne nevyhnutelně. Jak sama Claudia Sahm uvádí – jednou z motivací zkonstruovat takové pravidlo bylo dát tvůrcům hospodářské politiky do ruky jednoduché vodítko rozpoznat, že horší časy nastávají a je tudíž třeba reagovat. A jak víme, reálné dolarové úrokové sazby jsou na patnáctiletých maximech, takže prostor pro uvolnění měnové politiky je obrovský. Půjde jen o to rozpoznat nebezpečí včas…

Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Přijde vlna, která zničí krásný hrad z písku?

S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy?

Text: Redakce

25. 07. 2024

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *