CZK/€ 24.375 +0,06%

CZK/$ 23.139 -0,71%

CZK/£ 28.387 -0,11%

CZK/CHF 24.780 +0,38%

19. 02. 2015

0 komentářů

Prezidentova úspěšná intervence ve prospěch koruny volá po slovní kontra-intervenci ČNB

 


 

Jak se to stalo? Zjednodušeně řečeno český prezident, v jehož pravomoci je jmenovat celou bankovní radu ČNB, se včera nechal slyšet, že napříště bude do vedení centrální banky jmenovat jen takové lidi, kteří nebudou experimentovat (s politikou cíleného oslabování koruny) a budou podporovat vstup koruny do eurozóny. Nad to Miloš Zeman neopomněl dodat, že již příští rok jmenuje guvernéra ČNB. My pak dodáváme, že kromě guvernéra bude Miloš Zeman v tomto prezidentském období jmenovat ještě další tři členy bankovní rady. S již jmenovaným Jiřím Rusnokem vymění celkem 5 ze sedmi stávajících členů bankovní rady, když ve funkci mohou Zemana přežít jen Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl.

Výroky Miloše Zemana by jistě vystačily na zahájení hezké akademické debaty, kde by se mohly prolínat názory na nezávislost centrálních bank a politiku cíleného oslabování měny (či kvantitativního uvolňování). Pokud nás však zajímá čistě praktická stránka věci, tak se Zemanovi povedla velmi pěkná verbální intervence ve prospěch koruny. A vzhledem k tomu, že intervenční úroveň EUR/CZK 27,0 je již blízko a eurozóna naopak daleko, tak tu máme nejsilnější korunu za rok a čtvrt, z čehož někdo může mít radost (importéři) a někdo naopak starost. Například ČNB. A zde stojí za zmínku citace z posledního zápisu z jednání ČNB, kde stojí, že centrální banka bude mimo jiné při monitorování deflačních tlaků sledovat i kurz koruny.

Jinak řečeno verbální kontra-intervence na sebe nemusí dlouho čekat…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *