Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Preziden jmenoval nové členy bankovní rady, guvernérem ČNB se stane Jiří Rusnok

Banky 17.05.2016 | 17:12 0 Komentářů

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil, že novým guvernérem ČNB bude 25. května jmenován člen bankovní rady Jiří Rusnok.

„S ohledem na mírně protiinflační bilanci rizik stávající prognózy vidí bankovní rada jako pravděpodobné ukončení závazku blíže polovině roku 2017,“ řekl nedávno stávající šéf centrální banky Miroslav Singer. Nový guvernár tak bude postaven před klíčový úkol ukončení režimu devizových intervencí.  

Noví členové bankovní rady jsou bývalými spolupracovníky budoucího guvernéra ČNB. „Jiří Rusnok, kterého budu za několik dní jmenovat guvernérem, by neměl být v bankovní radě jako pověstný kůl v plotě. Měl by mít alespoň dva spolupracovníky, kteří přibližně sdílejí jeho názory, aby mohl funkci guvernéra vykonávat s jistým týlovým zabezpečením,“ řekl prezident.

Hlavním důvodem jmenování nových členů je ale zejména jejich odbornost. „Koneckonců i do Ústavního soudu jsem jmenoval člověka, který kritizoval mou prezidentskou kampaň, protože to byl skvělý odborník,„ připomněl Miloš Zeman, a dodal: „Bankovní rada by se měla namixovat tak, aby v ní byli jak praktici, tak makroekonomové, protože když převažuje jenom jedno křídlo, je to špatně. A mimochodem i zde je paralela s Ústavním soudem, kam jsem se vedle akademiků snažil jmenovat i lidi, kteří měli praktickou zkušenost s naším soudnictvím.“

Zdroj: ČTK, E15.cz, iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.