Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Přes rychlejší růst daňových příjmů se státní rozpočet v listopadu propadl do schodku

Makro 04.12.2018 | 10:15 0 Komentářů

Státní rozpočet se z říjnového přebytku 5,7 miliardy korun v listopadu propadl do schodku 21,6 miliardy korun. Loni ve stejnou dobu vykazoval schodek pouze 11,6 miliardy korun. Ministryně financí stále věří, že konečný výsledek hospodaření „bude blízko vyrovnané bilanci“.

Důvodem zhoršení státního rozpočtu je nárůst výdajů na projekty spolufinancované z evropských fondů. Očištěním o peníze z EU by se rozpočet dostal na konci listopadu do schodku 17,7 miliardy korun, loni ve stejném období by byl rozpočtový schodek 13 miliard korun.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové stále platí, že výsledek hospodaření bude na konci roku výrazně lepší než plánovaný deficit ve výši 50 miliard korun. „Vzhledem k vlivům, jako je zejména přísun evropských peněz, standardně rekordnímu prosincovému výběru DPH nebo skutečnosti, že v letošním roce se daří čerpání investičních výdajů alokovat do celého roku a jejich nárůst v prosinci by tak neměl být natolik výrazný, předpokládáme, že výsledek bude blízko vyrovnané bilanci,“ doplnila ministryně.

Schodek by podle ekonoma Komerční banky Jakuba Matějů měl být nižší než plánovaný: „Ve světle listopadových dat očekáváme, že se udrží poblíž 20 miliard korun.“

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler očekává, že rozpočet letos skončí v deficitu kolem 20 až 30 miliard korun. „Ačkoli tak bude deficit proti původnímu nižší, daňově příjmy rostly v letošním roce podstatně rychleji, než jaké bylo očekávání při tvorbě rozpočtu na letošní rok. Celkové hospodaření veřejného sektoru však velmi pravděpodobně skončí opět v solidním přebytku,“ podotkl Jakub Seidler.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.