CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

20. 03. 2014

1 komentář

Premiéra nové šéfky Fedu: úrokové sazby půjdou nahoru možná v polovině roku 2015

 


 

Výbor FOMC, který řídí americkou měnovou politiku, podle očekávání snížil tempo měnové expanze, alias nákupy dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů tedy na 55 mld. měsíčně. Pokud bude FOMC tímto tempem postupovat dále, tak tato politika známá pod pojmem kvantitativní uvolňování může skončit někdy na konci tohoto roku. Ve včerejším komentáři Fedu se pak praví, že mezi tímto okamžikem a zvýšením oficiální úrokové sazby bude značná časová mezera.Yellenová na přímou otázku, co si zde lze představit pod slovem „značný“ uvedla, že “něco jako 6 měsíců”. Odtud tedy čistě mechanicky můžeme dojít k tomu, že FOMC uvažuje o prvním zvýšení úroků zhruba v horizontu roku a čtvrt.

Verbální vzkaz od nové šéfky Fedu však více než koresponduje s fundamentálním pohledem na americkou ekonomiku, resp. i na to, jak ji skrze své makro předpovědi vnímá Fed. Z jeho dlouhodobých odhadů vyplývá, že členové FOMC vidí tzv. přirozenou míru nezaměstnanosti na úrovni 5,5 %. Pokud oživení americké ekonomiky nebude vážněji narušeno, tak k této úrovni se podle našich odhadů můžeme dostat již ve druhé polovině roku 2015. Nebude-li pak chtít Fed kompletně popřít makroekonomické paradigma, na kterém posledních 25 let staví měnovou politiku, pak by měl v tu dobu již vcelku rychle tlačit úrokové sazby vzhůru.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Januš

    20 března, 2014

    Už krize skončilo po 5 letech což bychom mohli také POKUSIT O ZVÝŠENÍ ÚROK ( 0.05% na 5.75% a povzbudit i úvěry které jsou na technickou nule.

    Odpovědět