Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Premiéra nové šéfky Fedu: úrokové sazby půjdou nahoru možná v polovině roku 2015

Investice 20.03.2014 | 09:59 1 Komentář

Včerejší první tisková konference nové šéfky americké centrální banky J. Yellenové byla nakonec informačně hutnější než se očekávalo a možná i než si sama její hlavní aktérka přála. Pokud její výroky nebudou v následujících týdnech a měsících negována, tak Yellenová veřejnosti a trhu nepřímo prozradila, kdy by Fed mohl poprvé zvýšit úrokové sazby – mohlo by to být v polovině příštího roku. (Komentář ČSOB)

Výbor FOMC, který řídí americkou měnovou politiku, podle očekávání snížil tempo měnové expanze, alias nákupy dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů tedy na 55 mld. měsíčně. Pokud bude FOMC tímto tempem postupovat dále, tak tato politika známá pod pojmem kvantitativní uvolňování může skončit někdy na konci tohoto roku. Ve včerejším komentáři Fedu se pak praví, že mezi tímto okamžikem a zvýšením oficiální úrokové sazby bude značná časová mezera.Yellenová na přímou otázku, co si zde lze představit pod slovem „značný“ uvedla, že “něco jako 6 měsíců”. Odtud tedy čistě mechanicky můžeme dojít k tomu, že FOMC uvažuje o prvním zvýšení úroků zhruba v horizontu roku a čtvrt.

Verbální vzkaz od nové šéfky Fedu však více než koresponduje s fundamentálním pohledem na americkou ekonomiku, resp. i na to, jak ji skrze své makro předpovědi vnímá Fed. Z jeho dlouhodobých odhadů vyplývá, že členové FOMC vidí tzv. přirozenou míru nezaměstnanosti na úrovni 5,5 %. Pokud oživení americké ekonomiky nebude vážněji narušeno, tak k této úrovni se podle našich odhadů můžeme dostat již ve druhé polovině roku 2015. Nebude-li pak chtít Fed kompletně popřít makroekonomické paradigma, na kterém posledních 25 let staví měnovou politiku, pak by měl v tu dobu již vcelku rychle tlačit úrokové sazby vzhůru.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Jeden komentář: “Premiéra nové šéfky Fedu: úrokové sazby půjdou nahoru možná v polovině roku 2015”

  1. Januš napsal:

    Už krize skončilo po 5 letech což bychom mohli také POKUSIT O ZVÝŠENÍ ÚROK ( 0.05% na 5.75% a povzbudit i úvěry které jsou na technickou nule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.