Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Předběžný údaj o výkonu HDP eurozóny v letošním prvním čtvrtletí hlásí velmi pozitivní překvapení.

Investice 29.04.2016 | 13:56 0 Komentářů

Ekonomika eurozóny dle těchto údajů totiž vykázala mezičtvrtletní růst HDP 0,6 %: to je více, než čekal trh (0,4 %) a jde o nejsilnější mezičtvrtletní růst od prvního čtvrtletí roku 2015.  Pozitivní zprávy přišly v průběhu dnešního dopoledne i z několika národních ekonomik: velmi sympatická data o výkonu HDP postupně ohlásila Francie, Rakousko a Španělsko.

Ze strany měsíčních dat a průzkumů sentimentu přicházely ohledně pravděpodobného růstu HDP eurozóny v prvním čtvrtletí letošního roku rozporuplné signály. Průzkumy PMI, jež jsou obvykle velmi dobrým indikátorem celkové ekonomické aktivity, naznačovaly mezičtvrtletní růst HDP o pouhých 0,3 %. Oproti tomu data o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách naznačovaly silnější dynamiku růstu ekonomiky eurozóny: a soudě dle předběžných údajů o HDP byly v tomto případě údaje z průmyslu a maloobchodu tím lepším vodítkem.

První tři měsíce letošního roku byly ve znamení rozkolísané nálady v globální ekonomice jako celku: například sentiment v průmyslu si na globální úrovni v prvních dvou měsících letošního roku nevedl dobře, zlepšení přišlo až v březnu. Předběžný údaj o HDP Spojených států, jenž byl zveřejněn ve čtvrtek, také nijak neoslnil. Data o HDP eurozóny jsou v tomto kontextu velmi příjemným překvapením.

Za připomenutí stojí, že ekonomika eurozóny příjemně překvapila již v loňském roce: růst HDP za celý rok dosáhl 1,5 %, což pro eurozónu nebyl vůbec špatný výsledek. V letošním prvním čtvrtletí činil meziroční růst HDP 1,6 %, obdobně jako v několika předchozích čtvrtletích, a eurozóna je tak na dobré cestě loňské tempo růstu HDP přinejmenším zopakovat. A každá dobrá zpráva z ekonomiky eurozóny je dobrou zprávou také pro středoevropský region, českou ekonomiku nevyjímaje.

V eurozóně se postupně zlepšuje situace na trhu práce, což je příznivé pro výhled spotřeby domácností. Velmi důležité ale bude, zda se v průběhu příštích měsíců oživí aktivita v průmyslu a obchodu na celosvětové úrovni, což by mělo příznivý dopad na exporty z eurozóny. Pod drobnohledem budou zprávy z USA a Číny. Nedávný nárůst cen ropy by pak mohl mít pozitivní dopad na řadu rozvíjejících se ekonomik, jež ropu vyvážejí. Oživení aktivity v globální výrobě a obchodu je důležité jak pro eurozónu, tak i pro středoevropský region.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.